Анализаторите обясняват какво ще се случи с пазара на цифрови активи през следващите 12 месеца, ако се сбъднат най-негативните сценарии.
2021 се превърна в знакова година за крипто индустрията, като тя привлече рекордните 30 милиарда долара инвестиции в рисков капитал. Това е повече, отколкото е инвестирано в сферата за всички години на нейното съществуване.
За същия период капитализацията на пазара на цифрови активи се утрои до 2,4 трилиона долара в края на декември, според CoinGecko. През ноември показателят достигна най-висока стойност за всички времена, надхвърляйки 3 трилиона долара (увеличение от 290% от началото на годината). Ето как крипто експертите прогнозираха най-негативните събития на пазара за дигитални валути, които могат да се случат през следващата година.
Сривът на биткойн и другите криптовалути
На 23 декември биткойн се търгува за $49 300., а капитализацията му е $931 млрд. В началото на ноември активът поднови рекордното си ниво над $69 000. Оттогава криптовалутата поевтиня с 30%.
Като се вземат предвид техническите фактори, следващата година цената на BTC може да падне с още 67%, до $16 000, твърди анализаторът в крипто платформата Currency.com. Според него институционалните инвеститори, които искат да увеличат позициите си в биткойн, със сигурност ще се възползват от подобен срив на актива. Последният път, когато криптовалутата се търгува на ниво от $16 000 бе през ноември 2020 г., така че има силна подкрепа в тази област, обясни още анализаторът.
В случай на срив на биткойн много нови алткойни, които силно корелират с хода на основния дигитален актив, ще паднат с около 50% от максимума си, прогнозира експертът на крипто борсата Currency.com. Според него цената на „старите“ алткойни в този случай може да падне до 90% от максимума.
Обикновено периодите на дълбока корекция на крипто пазара продължават 2-3 години, тъй като след активно падане следват 1-2 години пълно спокойствие, споделят анализаторите в крипто сферата. Ако обаче догодина се случи дълбока корекция, тя най-вероятно ще бъде завършена до края на 2022г.
Забрана на криптовалутите в Русия
Миналата седмица ръководителят на Централната банка Елвира Набиулина заяви, че регулаторът се противопоставя на използването на руската финансова инфраструктура за транзакции с криптовалута. Тя отбеляза, че банката разполага с инструменти за ограничаване на използването на цифрови активи.
След това председателят на комисията по финансов пазар Анатолий Аксаков призова за окончателно решение по въпроса за регулирането на криптовалутите. Според Аксаков властите трябва да определят позицията си относно тези активи и да ги узаконят. Депутатът каза още, че жителите на Русия вече са инвестирали 5 трилиона рубли в дигитални валути.
На 20 декември заместник-председателят на Централната банка Владимир Чистюхин каза, че на руския финансов пазар няма място за криптовалути. В средата на декември източници на Reuters съобщиха, че Руската централна банка планира да забрани циркулацията на крипто активи в страната.
Местните власти могат да последват примера на Китай и да изберат метода на ограниченията за използването на цифровите валути, твърдят специалистите. Според тях поради това крипто компаниите, могат да се сблъскат с проблеми, тъй като ще трябва да отговарят на специални изисквания. Това обаче едва ли ще се отрази на сенчестия сегмент на крипто индустрията, прогнозират още те.
Сама по себе си децентрализираната част от света на дигиталните активи е трудна за регулиране и контрол, независимо какви технологии или мерки ще бъдат използвани за това, обясняват по-запознатите в материята.
Евентуални забрани на криптовалутите в Русия едва ли ще окажат значително влияние върху международния пазар на цифрови активи, защото повечето крипто инвеститори се ръководят от изявленията на регулаторите на САЩ и Китай.
Единствено, ако събитието съвпадне с общия негативен фон и се забележи спад в основните дигитални валути, тогава промените в Руската федерация могат да засилят тази низходяща тенденция.
Строга регулация на DeFi сектора в САЩ
През втората половина на тази година властите в САЩ направиха редица изявления относно пазара на децентрализирани финанси (DeFi). Например, ръководителят на американската комисия по ценни книжа и борси (SEC) Гари Генслер постави под въпрос истинската децентрализация на повечето DeFi протоколи, а сенаторът от Масачузетс Елизабет Уорън нарече сегмента най-опасната част от крипто пазара.
Значителният ръст на децентрализираното финансиране през 2021 г. можеше да привлече вниманието на властите в САЩ. В началото на декември общата заключена стойност на активите (TVL), заключени в проекти на DeFi, за първи път в историята надхвърли $260 млрд. Тази цифра се е увеличила с 1340% през годината, твърди сайта Defillama.
Сегментът на децентрализираното финансиране е в начален етап на своето развитие, като има вероятност властите в САЩ да започнат да въвеждат регулации през следващата година. Трудността и опасността при регулирането на DeFi е, че никой не знае в каква посока ще се развива секторът в бъдеще, обясняват крипто експертите.
Дори и САЩ да забранят DeFi напълно, това няма да е от голямо значение за пазара, тъй като точките на привличане на тази нисша могат да се преместят отвъд държавните граници и ще има достатъчно свободна ликвидност, дори без Съединените щати.