Броят на притежателите на криптовалути в Сърбия нарасна до около 200 000, като интересът към крипто индустрията се повишава паралелно с увеличаващите се крипто пазари. Решението на страната да признае законно дигиталните активи тази година също допринесе за все по-голямата им популярност.
Законът за цифровите активи поставя Сърбия на крипто картата
Наскоро приетите регулации и истинският инвеститорски интерес поставиха Сърбия, нация от 7 милиона души, сред страните, които гледат на криптовалутите като на нещо от настоящето, с важно значение за бъдещето. Около 200 000 сърби вече притежават една или друга монета, съобщават местните медии, цитирайки последните оценки, предоставени от крипто индустрията.
Сръбският закон за крипто токените влезе в сила в края на юни тази година. Законодателството признава дигиталните валути като биткойн за виртуални активи. Разпоредбите му ги определят като цифрови записи на стойност, които могат да бъдат закупени, продадени, прехвърлени и разменени. Броят на жителите в страната, които ги притежават, се е увеличил след приемането на наредбата, отбелязва в доклад порталът за бизнес новини Ekapija.
„През всеки един месец тази година имахме сериозен ръст в покупките и продажбите на криптовалути“, каза Марко Живкович, директор по маркетинг в крипто борсата ECD, пред агенция Танюг. „Пазарът в Сърбия определено расте и ние не изоставаме от някои развити световни пазари“, подчерта изпълнителният директор.
Платформата за крипто търговия работи с временно разрешение, което й позволява да предлага на потребителите възможността да купуват и продават монети. Очаква се да получи постоянно разрешение от Националната банка на Сърбия (NBS) през първите месеци на следващата година. Живкович отбелязва, че след като борсата бъде напълно лицензирана, тя ще може да обработва и крипто плащания за стоки и услуги.
Предимствата, които предостави крипто законът, за интегрирането на крипто индустрията в страната
Посочвайки значителното увеличение на капитализацията на световния крипто пазар през последните две-три години, икономистът Малиса Джукич коментира, че интересът към криптовалутите сред инвеститорите, малки и големи, несъмнено расте. Същото важи и за броя и стойността на крипто транзакциите, добави той.
Що се отнася до интереса към крипто търговията в Сърбия, може да се направи подобно наблюдение, отбеляза Джукич, като подчерта, че приемането на законодателство, третиращо цифровите валути като активи, е помогнало за тази тенденция. Икономистът обясни още, че законът е създал правно основание, позволяващо на компаниите да записват крипто средства в своите баланси и да отчитат печалби или загуби в резултат на такива свързани операции. Това също така даде възможност на правителството да облага крипто инвестициите.
По отношение на приемането на криптовалутите, Сърбия има още много да наваксва, за да настигне регионалните лидери, две други бивши югославски републики. Доклад от миналата година разкри, че дружелюбната към биткойн Словения има над 1000 места, приемащи различни цифрови валути. Крипто плащанията се разпространяват и в съседна Хърватия, където водеща верига супермаркети вече приема девет монети в своя онлайн магазин.
Прочетете още: „България е в топ 4 по популярност на криптовалутите сред жителите й“
България е в топ 4 по популярност на криптовалутите сред жителите й