Заместник-председателят на борда на директорите на Berkshire Hathaway Чарлз Мангер заяви, че китайските власти са взели правилното решение, като са забранили криптовалутите и свързаните с тях дейности. На конференция в Сидни той нарече този ход „зрял“,твърдят от Australian Financial Review.
„Настоящата ера е по-луда от дотком ерата, въпреки че този бум беше по-луд по отношение на стойността. […] Те [властите на КНР] са прави, че решиха и рязко спряха биткойн, като не му позволиха да отиде твърде далеч. В това отношение страната ми отстъпва на Китай. Те действат по-зряло “, каза той.
Репресиите на Китай срещу криптовалутите
На 24 септември станаха известни следващите репресии на Китай срещу крипто индустрията. Държавният комитет за развитие и реформи на КНР посочи негативното въздействие на BTC майнинг дело върху околната среда и неговия „незначителен“ принос за икономиката на страната.
Народната банка на Китай (НБК) описа дейностите на платформите, които обменят цифрови активи помежду си или срещу фиат, като незаконни. Преди това Уен Синсян, директор на отдела за плащания и сетълменти на банката, нарече криптовалутите и стейблкойните заплаха за традиционната финансова система.
През ноември, поради действията на властите, повече от две дузини крипто компании обявиха изтеглянето си от китайския пазар.
Мангер отбеляза, че иска „да прави пари, като продава на хората наистина полезни, а не вредни“ продукти. Според 97-годишния милиардер представителите на крипто индустрията „не мислят за потребителя, а за себе си“.
„Никога няма да купя криптовалута. Иска ми се изобщо да не са били измислени “, добави той.
Позицията на Чарлз Мангер предизвика негативни реакции
Основателят на Synthetix Кейн Уоруик смята позицията на директора на Berkshire Hathaway за неискрена. Той отбеляза, че желанието да се правят пари чрез продажба на полезни продукти не пречи на компанията на Мангер да бъде най-големият акционер в Coca-Cola.
Анализаторът Джош Рейджър нарече 97-годишния милиардер „създателя на коня и каретата, който иска колите никога да не се появяват“, а мениджърът на американски хедж фонд и съосновател на AQR Capital Management Клиф Аснес от своя страна отбеляза липсата на опит на консервативния бизнесмен в тази сфера, за да прави подобни заключения.
В същото време Мангер разкритикува и фиатните валути, като каза че не вярва в тях, тъй като почти всички са се обезценили значително през последните 100 години. Намаляването на покупателната способност на валутата е естествен процес, добави той, и всичко, на което правителството може да се надява, е бавна инфлация.
Това не е първият път, когато директорът на Berkshire Hathaway критикува индустрията. През май той каза, че мрази биткойн, смята го за „финансов актив, направен от нищото“ и го нарече „отровен“.
Прочетете още: „Компанията на Уорън Бъфет няма да купува биткойн“