Светът не стои мирен – качеството на живот се подобрява, създават се нови технологии. Глобализацията ускорява тези процеси чрез обмен на информация, знания и културни ценности. Дългосрочните инвеститори често се сблъскваме с въпроса къде да инвестираме днес, така че след няколко години да бъдем на гребена на вълната. В допълнение към широко разпространените тенденции, има и такива, които се очертават като наистина перспективни и могат да се „изстрелят“ в близко бъдеще.
Ето кои 10 основни инвестиционни тенденции за близкото бъдеще посочи партньорът на Capital Lab Евгени Шатов.
Алтернативна енергия
Изменението на климата отдавна буди загриженост за световната общност, но правителствата започнаха да предприемат конкретни мерки едва през последните няколко години. Вече са разработени програми, насочени към прехода от традиционни енергийни източници към така наречените зелени. Сред клоновете на алтернативната енергия могат да се разграничат следните основни области: биоенергия, слънчеви панели, вятърни генератори.
Според доклад на аналитичния център REN21 (Мрежа за политиката в областта на възобновяемата енергия за 21-ви век), към края на 2019 г. капацитетът на съществуващите възобновяеми енергийни източници е бил достатъчен, за да осигури 27,3 % от световното производство на електроенергия. За пета поредна година (от 2015 г. до 2019 г.) съоръженията за производство на енергия от такива „зелени“ източници, които се пускат в експлоатация, надвишават броя на стартираните предприятия, работещи с изкопаеми горива или ядрена енергия. Според авторите на доклада в повечето страни получаването на електричество от вятърни и слънчеви панели вече е по-печелившо от добива му в нови електроцентрали, захранвани с въглища. Очевидно тенденцията за увеличаване на дела на алтернативната енергия ще продължи и през следващите години, особено в развитите страни. Глобалните мерки за намаляване на емисиите на въглероден окис в атмосферата също ще окажат въздействие върху ускоряването на прехода към зелена енергия.
Компаниите, на които трябва да обърнат внимание нвеститорите са: Orsted A / S, VestasWindSystemsA / S, Fluence Energy Inc, First Solar, SolarEdge Technologies.
Електрически автомобили
Политиката за намаляване на въглеводородните емисии в околната среда е свързана със замяната на автомобили с вътрешно горене с електрически. Това не е бърз процес, но вече има няколко фаворити в това състезание. Основен двигател на електрификацията на автомобилната индустрия е Tesla. Анализаторите не се съмняват в успеха на компанията на Илон Мъск и смятат, че в близко бъдеще нейните акциите ще достигнат нивото от $ 1800, което ще увеличи капитализацията й със 70%. Самият пазар на електрически превозни средства в следващите две до три години може да нарасне повече от три пъти – от 3% до 10% от общия брой леки коли. Много големи автомобилни производители ще преминат напълно към автомобили с електродвигател в следващите 10-15 години. Забележими промени в тази сфера ще настъпят до 2025 г.
Прочетете още: „Tesla създава хуманоиден робот, в Русия тестват безпилотни автомобили и още подобни новини от света на изкуствения интелект (ИИ)“
Степента на приемане на риска зависи от избора на инвеститорите. По-малко рисковите компании включват традиционните производители, които активно инвестират в разработването и прехода към тази нова нисша (Toyota, GM, Ford). По-рисковите трейдъри могат да предпочитат компании като Xpeng, Nio, Rivian, Arrival и Enovix.
Интернет на нещата (Internet Of Things)
Желанието на хората постоянно да подобряват съществуващите процеси и да опростяват живота на фона на покритието на World Wide Web до отдалечените краища на света, което преди това изглеждаше невъзможно, допринася за развитието на интернета на нещата (Internet Of Things). Някои компании отдавна работят в тази посока и вече могат да се възползват от предимствата на собствения си успех. Според Counterpoint Technology Market Research през първата половина на 2021 г. пратките с клетъчни модули, предназначени за устройства с IOT, са се увеличили с 50% в сравнение с 2020 г. Общият брой на свързаните уреди с новата технология в периода от 2019 до 2025 г. ще се удвои, достигайки 24 милиарда, а пазарът на самата индустрия ще се утрои между 2020 и 2025 г., достигайки 200 милиарда долара.
В тази връзка можем да очакваме увеличение на борсовите цени на компании като Xiaomi, Tuya, ARM, Qualcomm, MediaTek, Broadcom, NXP Semiconductors и други производители на чипове за IoT устройства.
Киберсигурност
Последните няколко години бяха белязани от повишена активност на киберпрестъпниците, които атакуваха не само частни учреждения, но и държавни корпорации и дори правителствени организации. Това още веднъж подчертава важността на тази посока в съвременния свят. Само през последните шест месеца известни компании като Acer, Gigabyte, Electronic Arts, T-Mobile, Robinhood пострадаха от враждебните действия на различни хакери, а някои от тях станаха жертви дори два пъти в рамките на година. В тази връзка е очевидно, че големите фирми ще увеличат разходите за киберсигурност, което ще доведе до повищаване на доходите им, специализирани в предоставянето на такива услуги, както и за назначаване на разработчици на софтуерни и хардуерни комплекси за защита на данните.
Това са едни от най-известните компании, които предоставят интегрирани системи за защита на данните и инфраструктурата на корпорациите: Crowdstrike, FireEye, Palo Alto Networks, Tenable Holdings.
Космическа индустрия
Живеем във времена в които, се провеждат много важни събития за човечеството. Частните компании започнаха да пускат космически кораби в Космоса, а преди това беше възможно да стане само на държавно ниво. Тази посока вероятно ще бъде доразвита. През 2021 г. две частни учреждения извършват първите си успешни подорбитални полети: Virgin Galactic и Blue Origin. Успехът на световноизвестната компания SpaceX, все още е напълно недостижим за конкурентите. Гениалният Илон Мъск успешно изпрати астронавти на Международна космическа станция, а сателитната интернет мрежа Starlink продължава да разширява покритието, като пуска нови спътници в орбита. Със сигурност в следващите две или три години туристическите полети в космоса ще се превърнат в реалност, а билетите за такива полети можем да закупим още сега.
Сред компаниите, които могат да демонстрират растеж на фона на засиления интерес към тази област, могат да се разграничат следните: Maxar Technologies, AeroVironment, Howmet Aerospace, Teledyne, Teradyne, Garmin, Trimble, Raven Industries, Astra Space, Virgin Galactic Holdings.
Онлайн образование
Пандемията драстично оказа влияние върху нашия живот, като не можем да кажем дали животът ще бъде отново както преди. По време на локдауна много от нещата се прехвърлиха онлайн, включително образованието. Възможността да научим нещо ново, без да напускаме нашия дом,се вписва идеално в ежедневието ни. На пазара се появиха няколко нови компании, а сред присъстващите по-рано бяха определени лидери.
Според анализатори в Global Market Insights, през 2020 г. пазарът за дистанционното образование е бил $ 250 милиарда, а до 2027 г. ще нарасне четирикратно, надвишавайки $ 1 трилион. Благодарение на технологиите на изкуствения интелект (ИИ), машинното обучение и виртуалната реалност, качеството на просветата непрекъснато нараства.
В момента можем да разгледаме следните компании, които играят главна роля на пазара за онлайн образованието, това са: Coursera, Stride, TAL Education, Learning Pool, New Oriental Education & technology Group, Udemy.
Финтех
Ежедневните операции, които преди това изискваха физическо посещение във финансови организации, вече могат да се извършват на всяко устройство, свързано към мрежата – от компютър до обикновен мобилен телефон.
Дялът на безконтактните плащания ще нарасне: според Statista през 2018 г. те са били използвани от около 440 милиона души, а през 2020 г. – 760 милиона. Големите банки и финтех организации също ще обърнат повече внимание на този аспект, създавайки собствени продукти или купувайки стартиращи фирми на които вече са приложени разработени решения. С нарастването на криптовалутния процент има все повече нови платежни инструменти, които улесняват взаимодействието с цифровите валути. Финансовите институции ще използват още повече нови инструменти като изкуствения интелект. Според анализаторите до 2030 г. ИИ ще намали оперативните разходи на банките с 22 %.
В тази тенденция са представени Global Payments, Upstart, Affirm, Square, PagSeguro Digital, LendingClub, Mogo, SoFi Technologies, Ally Financial.
Медтех
Друга област, която беше докосната от технически подобрения е медицината. Пандемията също допринесе за това: пренаселените болници и нежеланието на хората да посетят лекар за пореден път доведе до активното развитие на телемедицината. Развитието на тази сфера е свързано с поддържането на електронното управление на документи (електронни карти). Съответно, в следващите няколко години ще можем да видим притока на инвестиции в този сектор.
Според проучване на McKinsey, през април 2020 г.,услугите в телемедицината в Съединените щати са били използвани 78 пъти повече, отколкото през февруари 2020. Според последните изследвания 76% от анкетираните в САЩ се интересуват от използването на дистанционната в бъдеще. Инвестициите във виртуална помощ и цифрово здраве в по-широк план се увеличиха драстично: през 2020 г. равнището им се утрои в сравнение с 2017 г. Финансирането на ИИ в здравеопазването достигна рекордните 2,1 милиарда долара през третото тримесечие на 2020 г.
В здравеопазването има няколко вида приложения за изкуствен интелект, включително роботиката, персонализирани приложения, лаборатории, мониторинг, анализ на данни, виртуална медицинска помощ, преносими устройства. Що се отнася до медицинските роботи, броят им също нараства всяка година, а хирургическите роботи остават водещата сила в сегмента. Световният пазар на медицински роботи ще достигне почти $ 21 милиарда до 2027.
В тази област са представени фирми като: Healthcare Triangle, Teladoc Health, Veeva Systems, Apollo Medical Holdings.
Управление на отпадъците
Потреблението представлява голям дял от световния БВП. То всяка година расте и води до огромно количество емисии в околната среда. За да се сведе до минимум отрицателното въздействие, трябва да се обърне внимание на рециклирането, което е част от нарастващото движение „Екологично, социално и корпоративно управление (ESG). Според Нери Толардо, вицепрезидент на Tinkoff, в близко бъдеще глобалните фондове ще спрат да инвестират в компании, които пренебрегват принципите на устойчивото развитие. В началото на 2000-те години в САЩ имаше само 20 компании с оценка ESG, а до 2020 г. броят им е нараснал до почти 800.
Сред водещите компании в рейтинга на ESG, са: Schneider Electric, Ørsted A/S, Waste Management, Neste, Stantec, Republic Services.
Изкуствен интелект
Необходимостта от обработка на огромни количества данни за кратко време и използването им за определени цели доведе до появата на Изкуствения интелект. Предвид факта, че количеството информация се увеличава всеки ден, използването на ИИ ще се разпространи във все повече области на човешкия живот. Много IT компании вече харчат милиарди долари за такива технологии – например социалната мрежа Facebook през 2022 г. увеличи разходите си от $ 29 милиарда на $ 34 милиарда. Растежът се дължи на желанието на социалната мрежа да развие активно тази индустрия и инструментите за машинно обучение, с които планира да повиши ефективността на системите за класиране и препоръки, включително в емисиите и видеоклиповете. Всъщност не само Facebook използва нови системи за повишаване на ефективността и уместността на рекламата.
Повече статии, свързани с изкуствения интелект. четете в раздела ни – Технология.
В това направление, в допълнение към технологични гиганти като Apple, Microsoft, Facebook, Google и Nvidia, можем да включим и: C3.ai, Tusimple, Splunk, Wix.com, Alteryx, Unity Software.