Сред най-големите криптовалути по отношение на капитализация има и няколко „мем“ токена. Например, Dogecoin заема деветото място с оценка от 37 милиарда долара, Shiba Inu (31 милиарда долара) – 11. В същото време тези алткойни продължават да се търсят – на 7 ноември неизвестно лице придоби 20 трилиона SHIB за около 1,15 милиарда долара.
Има много комични криптовалути. Повечето от тях са базирани на концептуалната игра около Dogecoin или Илон Мъск. Например, има монета Floki, кръстена на кученцето на милиардера. Съществува и токен, наречен Dogelon Mars, чиито създатели се опитаха да съберат и двете тенденции в едно име.
Парадоксът на „мем-койните“ илюстрира самата същност на пазарните отношения – стойността на всеки актив или пасив е точно сумата, за която хората са готови да го купят и продадат. Няма фундаментална причина, заради която криптовалутите и дори националните валути да придобиват ценност. Има показатели, на които инвеститорите разчитат, когато оценяват бъдещото им търсене, но нито една валута в света няма реална физическа фиксирана цена.
Прочетете още: „Какво са мем криптовалутите и какви опасности крият“
Мнението на експертите относно търговията с мем токени
Успехът на Dogecoin или Shiba Inu се крие във факта, че хората са алчни за всичко ново и необичайно, споделят специалистите. Те са уверени, че ако утре стане модерно да се популяризира „Джоконда“ от Леонардо да Винчи, е гарантирано, че ще има много монети, базирани на това изображение.
Инвестирането в такива алткойни е подобно на колекциониране на марки или антики – стойността им има смисъл сред тесен кръг от „колекционери“ – инвеститори. Шумът, вълнението, стимулирането на растежа на такива монети от същия Илон Мъск са краткосрочни спекулации, при които повечето търговци реализират само загуби с течение на времето, а само осведомени хора правят печалба, отбелязват експертите. Те прогнозират, че дори ако популярността на двете главни мем криптовалути спадне с течение на времето, нови подобни проекти ще се появят с различна степен на успех.
Популярността на така наречените „кучешки токени“ се обяснява с един прост факт – мечтата за бърза и огромна печалба, споделя Мария Станкевич, директор по развитие на крипто борсата EXMO. Според нея е невъзможно да се предвиди стойността им, което означава, че за мнозина това се превръща в „зелена светлина“ за рискове.
„Никой не може да прави прогнози за котировките на тези крипто активи. Цената им директно зависи от рекламата, създадена от инфлуенсърите. Ето защо е трудно да се предугади еднозначен възход или спад “, обясни Станкевич.
Можете да инвестирате само с цел спекулации – ако имате някаква информация или сте уверени в бъдещия „пъмп“, тогава има възможност да печелите пари, но генерално не препоръчвам да влизате в такива проекти, предупреди експертът. Тя признава, че в близко бъдеще можем да очакваме и други „мем“ токени, тъй като интересът към подобни проекти не отшумява.