Опитните търговци винаги ограничават нивото на риск със специални инструменти. Експертите обясняват как да ги използваме в различни ситуации на крипто пазара.
В търговията с криптовалути има големи рискове поради високата им волатилност. Хеджирането се използва за минимизиране на тази несигурност и намаляване на потенциалните загуби. Точно затова този метод е широко използват от по-съобразителните трейдъри. Специалистите посочват основните методи за хеджиране на рисковете при работа с цифрови валути.
Диверсификация
Диверсификацията е разпределението на капитала между различни активи и инструменти. Този принцип предпазва нашите средства от загуби в случай на падане на отделен актив, сектор или цял пазар.
Крипто монетите в нашето инвестиционно портфолио трябва да имат ниска корелация (доколкото е възможно това на пазара на дигитални валути), казват експертите. Те съветват да балансираме портфейла спрямо нивото на капитализация на криптовалутите:
- Повече от 5 милиарда долара;
- От $ 250 милиона до $ 5 милиарда;
- По-малко от 250 милиона долара
По-консервативно портфолио – 60-70% от токените с високо ниво на капитализация, по-рисковото- същия процент с ниско ниво.
Друг начин за диверсификация, който може да намали рисковете при инвестиране в цифрови валути, е разпределение на активите по отрасли, отбелязат специалистите. Според тях индустрията може да бъде разделена на категории: валути (Bitcoin, Litecoin, Bitcoin Cash), платформи за интелигентни договори (Ethereum, EOS, Cardano, NEO), финанси (Ripple, Stellar), анонимност (Monero, Dash, Zcash) , съхранение на данни (Sia, Storj, Filecoin).
„Диверсификация на инвестициите“ е основната причина за избора на криптовалутите в Латинска Америка
Ребалансиране на крипто портфейла
Крипто портфейла ни трябва да се преглежда редовно, като се вземат предвид промените на пазара и появата на нови тенденции, е следващата препоръка на крипто експертите. Според тях много инвеститори са увеличили дела на биткойн и етериум в портфолиото си през последния месец, тъй като двете криптовалути започнаха да растат и да увеличават своя дял в сферата.
Въпросът за намаляване на рисковете и увеличаване на печалбите е необходимостта от постоянен преглед на закупените активи от инвеститора. Професионалните участници на пазара го правят седмично или дори по-често, в зависимост от волатилността на различните токени.
Прочетете още: „Основни правила за ребалансиране на инвестиционния портфейл“
Основни правила за ребалансиране на инвестиционния портфейл
„Stop loss“
За да се ограничат възможните загуби при всяка конкретна транзакция, се използват „stop loss“ поръчки, които ни позволяват да излезем от актив, ако цената му се движи в грешна посока, обясняват специалистите.
- „Stop loss“ (стоп загуба) – е вид висяща поръчка за обмен за автоматично изпълнение на сделка за продажба или покупка на актив, когато пазарната цена достигне предварително определена прагова стойност.
Друго предимство на този хедж метод е възможността за търговия в автоматичен режим. Когато го използва, търговецът не трябва постоянно и ръчно да следи отворените си позиции и движенията на курса.
Пример за „stop loss“ , който би помогнал за значително намаляване на рисковете:
Ако крипто актив е закупен на цена от $ 9 500 и на лице е по-нататъшното му нарастване до $ 10 000, то трейдърът може да зададе стоп загуба на около $ 9 700, за да затвори позицията в случай на спад в стойността.
Това позволява на инвеститорът да спи спокойно, тъй като сега той няма да се тревожи за загубата на депозита, тъй като, ако цената на криптовалутата намалее, „stop loss“ позицията ще го продаде, заключават експертите.