Съоснователят на Етериум Виталик Бутерин за първи път от известно време насам говори подробно за възгледите си относно Етериум и Биткойн. В неотдавнашното интервю в подкаста The Stakeborg Talks разработчикът свали всички карти, като сподели някои проницателни мисли по отношение на двата актива и крипто общността като цяло.
27-годишният вече милиардер е видял разрастването на неговия проект от обикновена идея до индустрия с оборот над 400 млрд. долара. Тази година той също така отбеляза значителен етап за блокчейна на компанията – стартирането на актуализацията London, която въведе дългоочакваното EIP-1559, въвеждащо потенциала на мрежата да стане дефлационна, когато се съчетае с proof-of-stake протокола с ETH 2.0.
Бутерин също така разкри притесненията си, че крипто пространството може да попадне в „културен капан“, ако не бъдат направени промени в някои мисловни догми, които са се наложили сред поддръжниците на Биткойн и Етериум.
Една от критиките му беше относно общоприетото мнение, че крипто поддръжниците трябва да се занимават само с цифрови валути и да не обръщат внимание на други идеи и проекти.
Бутерин за недостатъците на Етериум и Биткойн
Говорейки конкретно за своя проект, съоснователят разказа, че се притеснява какъв културен отпечатък активът може да направи, а именно, че може да се окаже, че служи само на богатите. Според него това вероятно вече се случва поради високите такси в мрежата.
В този контекст той даде пример как някои поддръжници са оприличили неговата криптовалута на Луи Вутон, дизайнерската марка, докато нейния конкурент Solana е сравнена с Уолмарт, веригата за общи стоки, когато стане въпрос за NFT проектите в двете блокчейн вериги.
И все пак той все още е уверен в бъдещето, тъй като отбеляза, че решенията от втори слой ще изчистят някои от тези проблеми. Също така добави, че основно качество на ETH мрежата е съсредоточено върху егалитаризма – да бъде достъпна за хора от всички класи.
Въпреки че получи много неодобрителни отзвуци от членовете на общността за това, че разкритикува решението на Ел Салдавор да направи Биткойн законно платежно средство, Бутерин не се притеснява да сподели мислите си за недостатъците на първата криптовалута.
Когато бе попитан какво би направил по различен начин, ако беше създател на цифровото злато на сегашната си възраст, с всички знания, които има в момента, милиардерът призна, че протоколът proof-of-work, въпреки че е неустойчив, е бил важен за основния крипто актив през първите 5 години от съществуването на мрежата, но е трябвало да премине към proof-of-stake. Той продължава да твърди, че proof-of-work е културна грешка, която BTC рискува да допусне, тъй като потенциалните потребители, които са загрижени за околната среда, могат трудно да приемат щетите, които идват от това, че са свързани с цифровата валута.
Прочетете още: „Виталик Бутерин: Етериум ще струва повече от Биткойн“
Виталик Бутерин: Етериум ще струва повече от Биткойн