Стабилните монети, които са уязвими на хакове, липсва им прозрачност при издаването и разпространението на токени, както и подлежат на възможни смущения поради високата променливост на криптовалутите, представляват риск за световната икономика. Такива заключения се съдържат в доклада на Международния Валутен Фонд (МВФ).
Анализаторите на организацията подчертаха, че заплахите в момента са „ограничени по своя характер“.
Регулаторите на развиващите се страни не трябва да изпускат контрола върху криптовалутите предвид липсата на адекватни регулаторни рамки в повечето юрисдикции. Популярността на цифровите валути и стабилните монети може да наруши тяхната макроикономическа и финансова стабилност, се казва още в доклада.
С разширяването и развитието на крипто пространството в него се появиха „нови източници на риск“: стабилните монети (поради непрозрачността на техните обезпечения и рисковете от „банкова паника“) и DeFi.
Експертите на МВФ споменаха също и мем токените, доминирането на Binance сред централизираните борси и Tether сред стейбъл койните като фактори, които трябва да се вземат предвид.
Организацията призова за разработването на „глобални стандарти за крипто активи“, които да предотвратят „риска от заразяване“ на другите пазари.
„С нарастването на капитализацията на пазара на криптовалути, значението на такива рискове по отношение на макроикономиката вероятно ще се увеличи“, обясниха експертите.
Нека си припомним, че в началото на октомври МВФ обяви необходимостта от засилване на регулирането на крипто индустрията.
По-рано фондът реагира негативно на легализацията на BTC в Ел Салвадор. Според организацията това решение може да доведе до редица рискове и регулаторни проблеми. Прочетете още по темата в статията ни : „МВФ вижда рискове в легализирането на биткойн плащанията в Салвадор“
МВФ вижда рискове в легализирането на биткойн плащанията в Салвадор