Bank Of America (BOA) наскоро публикува доклад за криптовалутите, в който се посочва, че крипто секторът е твърде голям, за да бъде пренебрегнат. Освен че се подчертава значението на биткойна, в доклада се излагат мнения за редица алткойни в рамките на класа крипто активи.
Като че ли беше вчера, когато такава авторитетна институция като BOA бягаше като дявол от тамян само при мисълта, че има нещо общо с биткойн, да не говорим за алткойните. Но ето, че нещата се обръщат, и традиционният финансов сектор се включи в надпреварата, за да получи някакъв дял от тази сфера.
По-рано днес Business Insider публикува статия за въпросния доклад. В нея се цитира Алкеш Шах, негов автор и ръководител на стратегията за цифровите активи на банката:
„Смятаме, че криптовалутите могат да се обособят в изцяло нов клас. BTC, с пазарна стойност от около 900 млрд. долара, е важен, но цялостната крипто екосистема е много по-голяма от това.“
Доста просветена гледна точка от институция, вкоренена в традиционните финанси. Мнозина компании в този сектор най-накрая започват да виждат потенциала на дигиталното злато, а някои от тях и този на етериум и на един или два от другите по-известни крипто актива.
Докладът на Bank Of America
Докладът на Bank Of America обаче се фокусира именно върху алткойните, и по-точно онези, които не са в топ 15 по пазарна капитализация и които не са стабилни монети. Освен това, списъкът в него е ориентиран спрямо техническите приложения на монетите и броя на разработчиците, които работят на платформите си.
Може да се каже, че някои токени, посочени в списъка, са доста консервативни. Например, EOS, Ethereum Classic, NEO и TRON са включени в него, но те си имат своите специфични издатели и като цяло са изместени от по-добра конкуренция. И все пак в него фигурират и някои по-нови алткойни с много интересни характеристики, като The Graph, NEAR Protocol, Fantom и Internet Computer.
В списъка фигурира и валута, която предизвиква учудване – Monero. Това е монета за „поверителност“, която е подложена на критики от страна на регулаторните органи, поради опасения, че може да заобиколи изискванията за пране на пари и идентичността на купувачите (KYC).
Естествено, винаги е по-лесно алтокойните да бъдат критикувани, независимо от това кой възхвалява техните положителни аспекти. Трябва обаче да се подчертае, че създаването на такъв доклад именно от Bank Of America е доста обнадеждаващо, предвид факта, че много други компании в бранша все още са твърде убедени, че Земята е плоска. Шегата настрана, разбирате смисъла.
Прочетете още: „Bank of America подчерта 4 потенциални ползи за Салвадор от биткойн интегрирането“
Bank of America подчерта 4 потенциални ползи за Салвадор от биткойн интегрирането