Правителствата ще използват блокчейн не само за фундаментални услуги като гласуването и личната идентификация, но и като основа и рамка за икономически растеж.
Задачата на правителствата е да предоставят справедливи и ефективни услуги на гражданите. За съжаление осигуряването на прозрачност и отчетност често води до намаляване на ефикасността и ефективността и обратно. Обикновено управляващите са принудени да избират да подобрят едното за сметка на другото, като в много редки случаи в историята се появяват технологии, които да позволят усъвършенстването на всичките показатели.
Преминаването от хартиени записи към дигитални дата бази е подобна технология. Интернет е друга. Следващата ще бъде блокчейнът. Както интернет преди него, той не само ще подобри начина, по който гражданите ще се свързват с властите, но ще има широки социални и икономически приложения.
Как държавата може да използва блокчейн
Блокчейнът ще има широко и многообхватно влияние над правителствените структури. Ето няколко обещаващи примера.
Идентификация
Формите на лична идентификация са крайъгълният камък във взаимодействието с бюрокрацията, но сегашните системи имат немалко проблеми. Нека разгледаме два такива случая.
- Първо, изискват обширна инфраструктура. Докато развитите страни се радват на стабилна такава система, много развиващи се държави все още се борят, за да осигурят такава. По оценка на Световната банка близо 1 милиард души не разполагат с валидни лични документи.
- Второ, настоящите системи за идентификация не са достатъчно сигурни. Индийската биометрична система, наречена Aadhaar, е уязвима за широк спектър от злоупотреби, включително и такива за прехвърляне на земя, получаване на паспорти, гласуване и други.
Предимствата на блокчейн ще помогнат за решаването на тези проблеми. Децентрализираният му дизайн прави прилагането и координацията му много по-евтино от централизираните методи, а използването му по-сигурно.
Обществени поръчки
През 2013 г. обществените поръчки представляват 29% от общите държавни разходи в страните-участнички в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Несправедливостта и липсата на прозрачност при тях създават условия за корупция. ОИСР изчислява, че до една трета от инвестициите в строителни проекти, финансирани с публични средства, могат да бъдат загубени поради сиви сделки.
Блокчейн-базираните решения имат потенциала да повлияят на почти всеки аспект от цикъла на обществените поръчки, като това да се направят реформи, свързани с ясното и открито участие на заинтересованите страни. Пилотен проект достигна до заключението, че, въпреки предизвикателствата, обществени поръчки осъществени на блок-веригата предоставят уникални предимства, свързани с прозрачността на процедурите, постоянното водене на документация и честността“.
Гласуване
Въпреки че дигиталната епоха отдавна е навлязла, хартиените бюлетини продължават да бъдат преобладаващият метод на гласуване. Това е разбираемо, като се има предвид значението на изборите за демократичния процес. Въпреки това системите, базирани на хартия, страдат от проблеми, свързани с разходи, време и задкулисие. Замяната на гласуването с традиционните бюлетини, с електронни машини за гласуване с директно записване (ГДЗ), се радва на променлив успех. Бразилия въвежда ГДЗ през 1996 г., но все още има опасения относно сигурността. В Америка тази система започва да се използва през 2001 г.; напредъкът и приемането обаче се забавиха, тъй като продължават да се случват инциденти с тези машини.
Като още по-нова технология, блокчейн все още не е готов да замени настоящите методи за гласуване, но вече ги укрепва. Например в Индонезия се създаде независима технология за проверка, базирана на блокчейн, за да осигури резултатите от изборите в страната през април 2019 г. Проектът успя да отчете 25 милиона гласа в рамките на няколко часа след затварянето на избирателните секции. За разлика от тях официалните резултати станаха публично достояние едва след седмици.
Отвъд правителствените услуги
Държавите, които експериментират с блокчейн, започват да го разглеждат като важна инфраструктура. Те започват да разбират, че наличието на такава е важно за разгръщането на икономическата дейност. Правителствата желаят да участват в разработването на стандарти, които в крайна сметка ще бъдат приети в световен мащаб. Китай и Европейският съюз са два такива лидери, като и двете страни разработват подобни инициативи.
Прочетете още: „Отраслите, които в близко бъдеще ще използват блокчейн технология“
Отраслите, които в близко бъдеще ще използват блокчейн технология
Китай
Китайските ръководители са изключително активни в подкрепата си за блокчейн инициативите. През декември 2016 г. тези инициативи бяха споменати в 13-ия петгодишен план на страната като такива със стратегическо значение, наравно с изкуствения интелект. Това беше последвано от десетки местни администрации, които проведоха пилотни проекти, използващи технологията за приложения, вариращи от планове за интелигентни градове до опазване на околната среда. През октомври 2019 г. Китай тества своята общонационална мрежа за блок-верижни услуги (BSN), описвана като „интернет на блокчейн“, която официално стартира през април 2020 г.
Благодарение на мащаба и мощта на своите поддръжници BSN е на път да се превърне в най-голямата такава екосистема в света. В рамките на Китай тя вероятно ще формира основата за подобряване на координацията между предприятията и публичния сектор. Дори в международен план привличането към тази мрежа вероятно ще бъде значително. Съществуват опасения, че BSN потенциално може да бъде контролирана и наблюдавана от китайското правителство, но те могат да бъдат пренебрегнати от организациите, които търсят по-близък достъп до и интеграция с местния бизнес. От друга страна, мотивът за печалба може да надделее над опасенията от китайско влияние, особено ако е налице жизнеспособна алтернативна глобална блокчейн инфраструктура.
Европейския съюз
Усилията на ЕС в подкрепа на блокчейн инициативите са проактивни по начини, подобни на тези в азиатската страна, макар и в по-малък мащаб и с по-бавни темпове. През февруари 2018 г. беше създадена Обсерватория и форум на ЕС относно технологията, което доведе до формирането на Европейското партньорство за блокчейн (ЕПБ). През 2019 г. ЕПБ създаде Европейската инфраструктура за блокчейн услуги (EBSI) – мрежа от разпределени нодове в цяла Европа. EBSI има седем конкретни случая на използване и разработване на правителствени услуги. За да се насърчи сътрудничеството между публичния и частния сектор, беше създадена Международната асоциация за надеждни блокчейн приложения (INATBA). Тя обединява доставчиците и потребителите на блокчейн решения с представители на правителствени организации и стандартизиращи органи от цял свят.
Макар че европейският подход за подкрепа и насърчаване на приемането на иновацията е в по-малък мащаб и на по-ранен етап на развитие от китайския BSN, нейният ангажимент за откритост, прозрачност и приобщаване означава, че международните организации може да се чувстват по-склонни да приемат разработките в бранша.
Заключение
Блокчейн технологиите вече заемат мястото си на основополагаща инфраструктура за напредничавите правителства. Тя е достигнала най-високите нива на национално стратегическо значение, за което свидетелстват усилията на Китай и Европа за изграждането й.
Използване на блокчейн за футболни билети, доставки на месо и други любопитни инициативи