Начинаещите крипто инвеститори често се питат – кой е най-добрият начин за съхранение на своите цифрови активи? Очевидният отговор е крипто портфейл. Не всички обаче знаят, че това не е достатъчно. Преди да изберем портфейл, трябва да помислим за сигурността, как да предотвратим изтичането на лична информация и да направим работата с цифрови активи по-сигурна.
Основи на сигурността
Преди да регистрираме акаунт на крипто борса, си струва да създадем нов имейл адрес. Пощата, която използваме за лични цели, за кореспонденция или регистрация в социални мрежи, не трябва да е същата. Най-добре е да имаме отделна за всяка една борса и всеки един портфейл. Тази точка се отнася не само за електронна поща, но и за мобилен телефон. По-добре е да закупим допълнителна сим карта.
През 2019 г. тийнейджърът от Ню Йорк Юсеф Селасие получи достъп до имейл адресите на стотици хора, чрез клониране на мобилните им номера. След това той се сдоби с досег до платформи за търговия и крипто уолети. Така младежът успя да получи данни от 75 души и открадна повече от 1 милион долара.
Когато работим с криптовалута, трябва да активираме безопасен режим в браузъра си. Това ни позволява да спрем записите на ‘бисквитките“ (cookies) и кеша. Това се прави, за да се предотврати съхраняването на поверителна информация в паметта на браузъра.
Има немалко инциденти, в които хакерите променят адресите на крипто борсите в резултатите от търсенето. Това довежда до факта, че потребителските данни попадат в ръцете на киберпрестъпниците. За да предотвратим това, трябва да запазим адреса на борсата или да го въвеждаме ръчно всеки път.
Диверсификация
Диверсификацията си заслужава не само когато инвестираме, но и когато съхраняваме цифрови активи. Например, не трябва да съхраняваме големи количества средства в сметка на криптообмен. Криптовалутата, която е на крипто борсата, не принадлежи изцяло на нейния собственик. В случай, че хакери проникнат в нея, вашите активи ще бъдат изложени на риск.
През последното десетилетие киберпрестъпниците успяха да откраднат над 13 млрд. долара в криптовалути. За да направят това, те трябваше да хакнат над 330 крипто борси, портфейли и приложения. Първите обаче бяха тези, които пострадаха най-много. От тях хакерите успяха да откраднат около 12 милиарда долара.
Когато решим да закупим цифрови активи за дългосрочно съхранение, си струва да помислим за студен или хардуерен портфейл. В криптообмените е по-добре да оставим малко средства, за да имаме с какво да търгуваме. Ако размерът на криптовалутите е солиден, тогава си заслужава да го разпространим на няколко борси. Така в случай, че хакер успее да хакне профила и сметката ни, той няма да получи достъп до цялата сума наведнъж.
Лични данни
Когато започнем да работим с портфейл за криптовалута, ще трябва да го инсталираме на нашия компютър или мобилен телефон. За допълнителна сигурност, трябва да държим нашите seed- фрази далеч от любопитни очи. Най-доброто решение би било да ги отпечатаме върху лист и да го приберем с другите ни важни документи.
- Seed-фразите са набор от думи, обикновено от 12 до 24. Те са необходими за възстановяване на достъпа до портфейла.
През 2020 г. бизнесмен от Великобритания реши да проведе експеримент. Искаше да знае колко време отнема на хакерите да получат достъп до уолета му. Предприемачът публикува 8 думи от seed-фразите си и заяви, че портфейлът съдържа 1 BTC. След 44 часа хакер открадна неговата криптовалута. Останалите четири думи от фразата, той разбрал чрез случаен подбор.
Прочетете още: „Биткойн портфейл – как да го създадем и кой портфейл да изберем„
Заключение
Въпреки факта, че много хора се стремят да се защитят, когато става въпрос за пари, нападателите все още намират начини да забогатеят. За да не станем лесна мишена за хакерите, не трябва да държим активите си на едно място. Трябва задължително да помним основите на сигурността и диверсификацията. Само тогава измамниците ще имат проблеми с това да се доберат до парите ни.