Нова актуализация на Ethereum блокчейна предоставя възможност на конкурентните криптовалути като Solana, да оспорят лидерството на първия по-популярност алткойн и да заемат неговото мястото.
Новата актуализация на Етериум мрежата, наречена “London hard fork”, включва пет предложения за нейното подобрение – EIP. Точната дата на пускането на ъпдейта обаче, все още не може да бъде установена.
Досега нямаше ограничение за добив на ETH. Миньорите бяха възнаграждавани с чисто нови монети всеки път, когато валидираха блок и бяха компенсирани с таксите за транзакции, платени от потребителите. Хард форкът London обаче има за цел да промени това и миньорите вече няма да получават такси за транзакции.
Това надграждане със сигурност ще подобри блокчейна на Ethereum и начина, по който се оценя активът. Доставките ще станат ограничени и ще се увеличи скоростта на транзакциите в секунди, което пък ще доведе до по-малко задръствания и значително намалени такси.
Виталик Бутерин говори за развитието на Ethereum след сливането с ETH2
Потърпевшите в цялата ситуация ще са миньорите, тъй като ще трябва да „изгарят“ част от таксите, генерирани на блокчейна, което от своя страна ще намали приходите им и може да подтикне някои от тях да мигрират към друга криптовалута.
Основният конкурент на Ethereum ще е криптовалутата Solana
„Solana ще бъде основен бенефициент на евентуална миграция, ако има такава, тъй като може да обработва транзакции с много по-бързи темпове дори след актуализирания Етериум“, заяви вицепрезидентът на ZebPay. „Крипто монетата е облагодетелствана поради бързата, сигурна и устойчива на цензура блокчейн мрежа, която осигурява отворена инфраструктура.“
Крипто експертите заявяват, че Solana не е единственият евентуален наследник на втората по капитализация криптовалута , тъй като е изправен пред ожесточена конкуренция от страна и на Elrond, Cardano, Tezos, Polkadot и др.
Solana, стартира през април 2020 г., и е криптовалута, която тепърва набира скорост и се утвърждава на пазара. Тя привлече много привърженици със своята мащабируема технология. USP (unique selling point) на тази криптовалута е огромната скорост на транзакциите в нейната блокчейн мрежа при наличие на евтини такси.
Крипто монетата нарасна с над 4500 % от създаването си. От началото на 2021 г. досега тя е доставила над 2200 % възвръщаемост. В момента SOL се търгува на 34,5 долара, с около 40 процента под максималната си стойност, достигната през май 2021 г.
„Solana не е обичайната „pump and dump“ криптовалута, а по-скоро платформа, която може да се използва за изграждане на редица приложения. Децентрализираните приложения, известни още като DApps, са изградени върху подобни блокчейн мрежи “, казва Едул Пател, главен изпълнителен директор и съосновател на Mudrex.
Прочетете още: „Схемата „Pump and Dump“ в крипто сферата. Можем ли да спечелим от нея“
Схемата „Pump and Dump“ в крипто сферата. Можем ли да спечелим от нея
По отношение на мащабируемостта мрежата Solana може да обработва повече от 50 000 транзакции в секунда. Освен това е по-рентабилна, което е още един голям плюс.
Някои хора направиха сравнения между тази криптовалута и Internet Computers (ICP), но скорошният срив в цените на втората монета и шумът за големия дъмпинг от основателите, доведоха до недоволството на много инвеститори на ICP, като повечето се насочиха към Solana.
Разлики с Ethereum
Solana и Ethereum обслужват различни блокчейн аудитории. Лидерът сред алткойните е управлявана от общността технологична криптовалута, докато конкурентът й е за тези, които се интересуват от бърз, сигурен и устойчив на цензура блокчейн, осигуряващ отворената инфраструктура, необходима за глобално приемане.
Въпреки че SOL постига големи висоти, ETH има ценово предимство, предвид неговият обхват и наследство. Друго предимство за втората по капитализация криптовалута е, че има около 88 софтуера, които се интегрират с нея, докато Solana не поддържа интеграция с Binance Smart Chain, Meta mask, Rarible и още други услуги. Що се отнася до бързината на транзакциите и ефективността на разходите обаче, Етериум определено отстъпва.
Кой ще е победител в битката между Solana и Ethereum
Solana има голям апетит за трона на Ethereum, тъй като има потенциал да се превърне в предпочитан блокчейн сред DeFi приложенията и NFT токените. Криптовалутата обаче е още в самото начало на своето развитие и има още много път да извърви.
„Разработчиците може да се борят за усъвършенстването на Solana, но за инвеститорите, които искат да натрупат богатство в крипто пространството, цената на токена трябва да се повиши“, казва Пател от Mudrex.
Въпреки технологичното превъзходство, приемането на Solana изостава много от Ethereum, дори когато последният се сблъсква с проблемите с претоварването на мрежата, високите такси за транзакции и се бори да задоволи процъфтяващото търсене на продукти на DeFi.
„ За Solana би било много трудно да замени Ethereum, главно защото основният алткойн има по-добро задържане на пазара, благодарение на ранното си навлизане и в крайна сметка с много по-високото разпознаване на марката. Без съмнение набиращата скорост новоизлюпена криптовалута има по-добра технология, но отнема време за хората да приемат новото“, завърши вицепрезидентът на ZebPay.