Криптовалутата Dash е анонимна монета в блокчейн с отворен код. Историята на криптовалутата започва през 2014 г., когато е създадена като разновидност на биткойн от Евън Дъфилд, бивш директор на Dash Core Project. Разработчиците подобряват блокчейна, като правят транзакциите по-бързи, по-евтини и по-конфиденциални, позволявайки им да бъдат смесени, за да скрият реалните адреси на податели и получатели.
Името на монетата идва от думите „digital cash“, което означава цифрови пари. В началото обаче, криптовалутата се е казвала Darkcoin и XCoin, но след ребрандирането екипът решава да я преименува, за да отрази по-добре нейната същност.
Как работи криптовалутата Dash
Разработчиците на Dash са създали уникален двуслоен протокол, който работи на алгоритмите X11 (Proof-of-Work) и masternodes (Proof-of-Stake). Той е и един от първите протоколи за внедряване на система от мастерноди и децентрализирана автономна организация (DAO), която ще обсъдим по-подробно малко по-късно.
Прочетете още: „Какво са Децентрализираните Автономни Организации (DAO)“
PrivateSend
Вместо използвания в протокола Monero *ring signature (пръстеновиден подпис), екипът на Dash разработва функцията PrivateSend, която разбърква адресите на мастернодовете. Този метод се нарича CoinJoin (смесване на монети) и благодарение на него проследяването на транзакциите не може да бъде директно проследено. CoinJoin се поддържа от някои съвременни биткойн портфейли, които ви позволяват да правите BTC транзакциите анонимни. Именно в протокола Dash обаче, смесването на монети работи на ниво блокчейн.
- ring signature – вид цифров подпис, който може да бъде изпълнен от всеки един член на групата потребители, които притежават ключовете за валидиране на транзакцията. При този подход е невъзможно да се определи кой ключ е бил използван от групата за подписване на транзакцията и съответно адреса на реалния подател.
InstantSend
Друга полезна характеристика на криптовалутата е бързото изпращане на монети без потвърждение от миньорите, което позволява незабавни транзакции. Вместо да бъдат валидирани от „копачите“, транзакциите се валидират от мастерноди, които използват PoS консенсус, а не PoW.
Masternodes
Masternode наричаме суперпривилегирован нод в мрежата Dash. Той изпълнява не само стандартни функции, като синхронизация с блокчейн, блок добив, потвърждение на транзакции, но също така може да гласува предложения за подобряване на протокола, да смесва транзакции с помощта на PrivateSend и да позволяват InstantSend незабавни транзакции.
Има три вида нодове в мрежата Dash:
- Masternodes– с разширени функции
- Complete Nodes (като майнерите в биткойн мрежата) – могат да добиват блокове и да извършват транзакции;
- Nodes (стандартни нодове) – могат да извършват само транзакции.
За да стартираме мастернод, трябва да блокираме поне 1000 DASH, което е около $ 138 000 при текущия обменен курс, и да отговаряме на системните изисквания. Тази сума на практика изключва възможността за мрежова атака срещу протокола, тъй като просто го прави нерентабилен за хакери.
Masternodes получават 45% от общите награди на мрежата. В момента в мрежата на Dash са регистрирани 4352 мастернодове според Masternodes.online.
Забележка: Потребителите не трябва задължително да създават свой собствен нод, ако искат да печелят, чрез стейкване в мрежата. Всеки може да избере хостинг услуга, която предоставя участие в пул и чрез депозиране на малка сума, да получава част от печалбите на мастернодата. Списък на проверените хостинг услуги е публикуван на официалния уебсайт на Dash.
Dash консенсус и механизма Dark Gravity Wave
Консенсусът на Dash Level 1 използва хеш функцията X11, наречена така, защото добиването на монета трябва да премине през единадесет кръга на хеширане. Този алгоритъм е разработен от създателя на Dash Евън Дъфилд. За да приложи хеш функцията, той е избрал 11 от най-сигурните методи за криптографска защита, за да предотврати всякакви хакове, свързани с уязвимост в една или повече хеш функции.
Алгоритъмът X11 е проектиран да намали консумацията на енергия на миньорите и да осигури най-справедливото разпределение на монети в ранните години на протокола Dash.
Евън Дъфилд също разработва алгоритъм за настройка на трудността, наречен Dark Gravity Wave (DGW), за да отстрани недостатъците на Kimoto’s Gravity Well (KGW), алгоритъма от предишното поколение, внедрен в протокола Megacoin. За да регулира трудността и да я направи по-плавна, Dark Gravity Wave използва множество експоненциални и една проста плъзгаща се средна. Поради това наградата за добития блок не се коригира от неговия брой, а вместо това се определя по формула, основана на закона на Мур. Повече за този закон ще прочетете в статията ни – „Какво е хешрейт в биткойн мрежата и защо е толкова важен“
Какво е хешрейт в биткойн мрежата и защо е толкова важен
Цена и динамика на криптовалутата на Dash
През 2017 г., по време на крипто бума, Dash се превърна в един от най-търсените и популярни алткойни и беше една от десетте най-големи криптовалути по отношение на капитализацията. Според списание Der Spiegel през февруари 2019 г. Dash е дори най-популярната криптовалута във Венецуела, където добивът е преследван и криминализиран.
По време на периода на корекция курсът на крипто монетата се понижи с повече от 95% и след това беше изместен от други обещаващи проекти. Алткойнът се нарежда на 62-ро място сред криптовалутите в списъка на Coinmarketcap, с капитализация от 1,38 млрд. долара.
Той беше един от малкото алткойни, които не успяха да подновят своя максимум (ATH) през 2020-2021. Максималната цена на Dash е $ 1,550 – това е цифрата за декември 2017 г., но след корекцията курсът не се е повишил над $ 426 през май 2021 г.
По време на писането цената на Dash е $ 140, като монетата може да се закупи почти на всяка една по-голяма крипто борса.
Децентрализирано управление
Както беше посочено в началото на тази статия, Dash работи като децентрализирана автономна организация (DAO). Това означава, че в мрежата няма нито един нод, който да взима сам решения за промени в протокола, в противен случай би го направил централизиран. Протоколът на криптовалутата се управлява от мастерноди, които чрез гласуване определят в каква посока ще поеме платформата.
Защита от двойно харчене
Протоколът Dash, благодарение на алгоритъма InstantSend, предотвратява двойно изразходване на монети. Работи по следния начин:
- Когато потребителят изпраща криптовалута чрез функцията InstantSend, транзакцията се изпраща до 7-10 мастернодове, избрани на случаен принцип.
- Masternodes блокират транзакцията за един час, за да се избегнат двойни разходи, но монетите се изпращат на получателя.
При PoW подход, при който блокчейнът се управлява от общност на миньори, има малък шанс те да се наговорят и да поемат по-голямата част от блокчейн мрежата чрез двойни разходи. С други думи, теоретично погледнато, има шанс миньорите да създават паралелни блокови вериги, тайно от другите потребители, и след това да ги излъчват към оригиналната мрежа. Тази уязвимост на базираните на PoW мрежи е известна като 51% атака.
Майнинг на Dash криптовалутата
За добив на Dash с алгоритъма Proof Of Work трябва да закупите и конфигурирате хардуер с мощни графични карти. За да получат наградата, миньорите трябва да са първите, които са решили хеш функцията на алгоритъма, а наградата ще бъде 45% от общия размер на наградите. Masternodes получават същия дял.
Ако искате да започнете копаене, ви трябва само компютър (или ферма) и интернет връзка, както и инсталиране и конфигуриране на портфейл. Най-производителното оборудване е това на ASIC устройствата, които са оптимизирани за добив на конкретна криптовалута, но недостатъкът им е, че майнерът не може да премине към добив на друга монета, ако е необходимо. Можете да копаете Dash на компютър или лаптоп процесор, но доходът в този случай ще бъде много нисък и е малко вероятно да се изплатят дори разходите за електричество.
Криптовалутата Dash: перспективи и прогноза за 2021 г.
Въпреки продължителната корекция и отрицателната динамика след срива през 2018 г., анализаторите правят положителни прогнози за криптовалутата, очаквайки покачване на цената. Перспективата за 2021 г. изглежда вдъхновяваща, тъй като протоколът има очевидни предимства пред остарелите и “ по-тромави „блокчейни. като Bitcoin, Ethereum (в момента), Litecoin и други.
Аналитичната компания DigitalCoin прогнозира, че цената на Dash може да се повиши до 277 долара до края на годината и до 866 долара през 2028 година. Още по-оптимистична прогноза за криптовалутата за 2021 г. дават анализаторите на Coinpedia: според тях стойността на монетата може да надхвърли 2000 долара.
Подобни оптимистични прогнози не са безпочвени и се основават на перспективите за крипто монетата. През октомври известният крипто сайт CoinTelegraph обяви, че различни продукти за децентрализирано финансиране (DeFi) скоро ще бъдат достъпни за потребителите на Dash, след като екипът обяви партньорство със StakeHound.
Перспективите за растеж на Dash се ръководят и от големите й партньорства и актуализации. Екипът на алткойна наскоро си партнира с африканската борса Naijacrypto. На 19 май пък разработчиците пуснаха нова версия на Dash Core. Актуализацията засегна мастернодите, миньорите и потребителите. Екипът работи по подобряване на протокола и софтуера, като редовно издава актуализации.
Заключение
След срива на пазара на криптовалути през 2018 г., Dash преживява трудни времена, тъй като фокусът е изместен към нови крипто проекти, много от които са надценени благодарение на маркетинговите кампании. Инвеститорите и анализаторите обаче гледат положително на перспективите на ветерена на крипто пазара, както в близко, така и в далечно бъдеще. Екипът за разработка на Dash се фокусира върху функционалността на протокола, предоставяйки на потребителите гъвкави, бързи, евтини и сигурни плащания.