Днес в статията ни ще разгледаме случаите, ако дадена крипто платформа обяви несъстоятелност, възможно ли е да се върнат средствата на потребителите на фалиралата крипто борса и как протича тази процедура.
От правна гледна точка фалитът на крипто борса е процедура, свързана с много трудности. В законодателството няма такъв тип юридическо лице като криптообмен. Брокерските платформи за криптовалути дори не винаги получават някакви лицензи или разрешения. В много офшорни юрисдикции крипто борсата и юридическото лице, за което е открита банковата сметка, са две независими единици, като следователно не винаги е възможно да се свържат активите на борсата с активите на лицето, което е обявено в несъстоятелност.
Процедурата е възпрепятствана не само от неясната и продължаваща промяна на правния статут на криптовалутите, но и от сложните правоотношения на участниците в крипто транзакциите. Блокчейн компаниите непрекъснато работят с трансгранични преводни и платежни операции, което води до редица проблеми в случай на фалит, тъй като е трудно да се определи юрисдикцията на крипто актива поради неговата виртуалност. В някои случаи криптовалутите се разглеждат в юрисдикцията на криптообмена, на който са листнати. Освен това борсата и нейните сървъри също могат да бъдат разположени в различни сфери на пълномощия.
Mt.Gox
Сред фалиралите крипто борси, Mt. Gox е може би най-известната. Това беше една от най-големият криптообмен, като в неговия пик се падат 70% от биткойн транзакциите. От 2011 до 2014 г. платформата постоянно изпитва хакерски атаки и технически неизправности, но продължава дейността си. Въпреки това, в началото на 2014 г. клиентите на Mt.Gox започнаха да изпитват проблеми с изтеглянето на средства, в резултат на което крипто борсата замрази търговията и спря работата си.
Mt. Gox претърпя хакерска атака, по време на която бяха откраднати около 850 хиляди биткойни за над 450 милиона долара по обменния курс по това време. По непотвърдена информация средствата са могли да бъдат откраднати много по-рано – между 2011 и 2013 година.
Крипто платформата не успя да възстанови липсващите средства и компанията, която я притежава, Tibanne Ltd. подаде молба за несъстоятелност през април 2014 г. Mt.Gox Ltd. и Tibanne Ltd. са японски компании, собственост на собственика на Mt.Gox Марк Капрелес. Като цяло фирмата има 1,1 милиона активни сметки в 239 държави.
Исковете за несъстоятелност все още се проточват. Разследването от полицията и правните процеси обаче дадоха резултати. От 2018 г. мениджърът на Mt.Gox Нобуаки Кобаяши многократно е поискал и получил отлагане от съда, за да представи план за възстановяване на сумите на клиентите. През февруари съдът одобри този план и до 8 октомври 2021 г. кредиторите на Mt.Gox трябва да го подкрепят или отхвърлят. Потребителите на фалиралата крипто борса ще получават изплащанията си във фиатни валути, биткойн и биткойн кеш. В допълнение към присъдените средства, всеки кредитор, независимо от размера на загубените средства, ще получи основно плащане от 200 000 йени (~ $ 1920).
Източникът на плащания са 250 BTC, открити след известно време от липсващите биткойни. За да получават плащания в криптовалута, а не във фиатния й еквивалент, кредиторите трябваше да настояват за премахването на процедурата по несъстоятелност и началото на процедурата за гражданска реабилитация.
Потърпевшите, които са поискали фиатни плащания, ще ги получат по-бързо. За тези, които очакват плащания в криптовалута, те ще се извършват само ако има такава възможност. В крайна сметка такива клиенти на Mt.Gox няма да получат пълния еквивалент на салдото си в криптовалута, но ще имат повече средства във фиат, отколкото са имали, когато криптообменът е фалирал.
Cryptopia
Крипто борсата Cryptopia фалира в резултат на хакерска атака в началото на 2019 г. Платформата е основана през 2014 г., активно се развива и до началото на 2017 г. има над 30 хиляди регистрирани потребители, а в пика на своето развитие на борсата има повече от 2 милиона потребители.
В началото на 2019 г. платформата претърпява хакерска атака, в резултат на което в криптовалута са откраднати над 30 милиона новозеландски долара (21 милиона долара). След това около 170 милиона новозеландски долара (119 милиона долара) остават под нейния контрол.
По време на процеса по делото Cryptopia е решено дали откраднатата криптовалута може да се счита за собственост на притежателите на сметки на борсата. Съдът в Нова Зеландия се произнася в полза на притежателите на цифрови активи.
Въпреки това, Грант Торнтън, който е собственик на фалиралата крипто борса, все още не е завършил процеса на подаване на искове от своите клиенти. Също така, за да получават плащания, всички потребители на Cryptopia ще трябва да преминат през KYC. Повечето от средствата, принадлежащи на потърпевшите, не са откраднати, но поради сложни законови процедури, връщането им все още не е настъпило, дори 2 години след хакерската атака.
Какво трябва да направи потребителят на фалиралата крипто борса
За да имате правно основание да поискате възстановяване на сумата, трябва да сте готови да покажете документи, потвърждаващи формирането на средства за закупуване на валута и да потвърдите транзакции за покупка на валута. Фалиралата крипто борса често спира да работи, преди фалита, така че в идеалния случай си струва да правите и запазвате „екрани снимки“ на транзакциите.
В случай, че крипто платформата не изисква идентификация и потребителят не е преминал такава, ще бъде почти невъзможно да премине KYC (Know your customer), след като тя бъде обявена в несъстоятелност. Следователно е разумно да преминете през KYC веднага след регистрацията и незабавно да информирате службата за поддръжка, ако данните ви са се променили.
Прочетете още: „Как правилно да подберем крипто борсата на която да търгуваме“
Ако не искате да разпространявате ненужна информация за себе си, тогава е по-добре да съхранявате цифрови активи на хардуерен портфейл, а не на крипто обмен. По този начин можете да се предпазите от рисковете от фалит на борсата.
Възможни трудности
Говорейки за възможни трудности при връщането на средствата се посочват трудностите при намирането и възстановяването на активи. В САЩ Федералната служба за Маршали (аналог на нашите съдебни изпълнители) има богат опит в изземването на цифрови активи и наддаването за тяхната продажба. В този случай на кредиторите на фалирала крипто платформа може да бъде изплатена част от дълга след търга. Ако борсата е регистрирана в офшорни юрисдикции, шансовете обаче са оскъдни.
Единственият актив на крипто борсата е нейната репутация. Когато тя фалира, вече не трябва да се притеснявате за репутацията, така че шансът да получите възстановяване ще бъде минимален.
Гражданите на САЩ и Великобритания ще имат най-много шансове да получат възстановяване, тъй като правните системи на тези държави ще преследват активите на своите граждани на почти всяка територия. Предприемачите разбират това и, страхувайки се да не се изправят пред американски и британски съдилища или правителствени агенции, удовлетворяват по-често исканията и оплакванията на кредитори от САЩ и Великобритания от тези на гражданите на ЕС.
Както показва настоящата правна практика, връщането на средствата на клиента след несъстоятелност на дадена крипто борса може да отнеме повече от една година. Много потребители на Mt.Gox не са получили нищо дори след 7 години. Клиентите на Cryptopia са изправени пред подобен проблем.
4-те основни цикъла на крипто пазара до този момент