Токенът на един от най-популярните блокчейни е нараснал с почти 3000% през 2021 година. В тази статия ще разберем с какво е свързан, как се развива проектът и какви са неговите характеристики.
Базиран на Solana блокчейна NFT протокола Burnt.Finance събра 3 милиона долара инвестиции от Alameda Research и други подобни крипто фондове в началото на май. Solana е един от най-големите блокчейни в DeFi по отношение на броя на блокираните средства – $ 917 милиона.
Криптовалутата има голяма общност – над 84 хиляди абонати в Telegram и над 250 проекта са стартирани на нейната мрежа. Според представители на фондация Solana текущата пропускателна способност на блокчейна е 60 хиляди транзакции в секунда, а в бъдеще може да бъде увеличена до 710 хиляди. Тази висока скорост на обработка на транзакциите се основава на алгоритъма Proof of History (PoH) и комуникационните протоколи Gulfstream и Turbine.
Как работи блокчейнът Solana
За разлика от Polkadot, Ethereum и другите си конкуренти, Solana е блокчейн от първо ниво, който няма сайдчейни или парачейни. Представители на мрежата твърдят, че тя се основава на алгоритъма за консенсус PoS (Proof of Stake), но не всички в общността са съгласни с това. Смята се, че Solana се основава на алгоритъма dPoS (Delegated Proof of Stake). Повече за различните видове стейкинг прочетете в статията ни – „Стейкинг на криптовалути и топ 10 монети за залагане“.
Високата скорост на обработка на транзакциите в него се основава на решението PoH (Proof of History), което позволява синхронизиране на времето между нодовете много по-бързо, благодарение на създаването на децентрализирани часовници. Това става, като се спазва разписанието за извършване на работата на нодовете (валидаторите) и това за трансфера на данни от комуникационните протоколи Turbine и Gulfstream и по този начин взаимодействието между първите се синхронизира. Това решава традиционния проблем на другите мрежи, включително Етериум, с така наречените „самотни блокове“ (orphan blocks), като намалява времето им за копаене до 0,4 секунди.
Какво е блокчейн
По-бързата синхронизация между валидаторите на блокчейна Solana го прави достатъчно бърз, за да се конкурира със сложните централизирани системи. Други нововъведения в тази екосистема са архиваторите, които прилагат разпределено съхранение на данни и оптимизиране на записването на транзакции чрез Cloudbreak. Нодовете на мрежата Solana се възнаграждават за обработка на транзакциите със собствената й крипто монета SOL и, за разлика от други PoS вериги, тя няма ограничения под формата на минимален брой монети, необходими за създаване на нод.
История и екип на проекта
Проектът е базиран в Сан Франциско и е основан през 2017 г. с първата версия на тестовата мрежа, пусната през 2018 г. Основателите на Solana са д-р Ерик Уилямс, разработчикът на BREW OS Грег Фицджералд и бившият разработчик на Qualcomm и Dropbox Анатолий Яковенко.
Служителите на Solana определят своят блокчейн като „публична операционна система, в която всеки може да участва“.
На 23 март 2020 г. се проведе холандски търг за SОL токени, като особеността му беше, че нейните участници могат да върнат до 90% от прехвърлените средства.
През юни същата година беше създадена фондация „Solana Foundation“ за насърчаване на развитието на екосистемата. Задачите на организацията включват също провеждане на изследвания, включително с участието на екипи на трети страни, както и образователни дейности. За тази цел фондацията получи 167 милиона SOL монети от Solana Labs.
Съветът на организацията, в допълнение към нейния главен изпълнителен директор Анатолий Яковенко, включва предприемача и съосновател на Staking Facilities Волфганг Албрехт, разработчика Джеймс Престуич, представителя на криптофонда Multicoin Capital Мейбъл Джанг и инвеститора Патрик Фелтън.
Проектът привлече огромно внимание на пазара сред другите блокчейн компании. През юли 2020 г. беше обявено, че FTX борсата за крипто деривати ще пусне децентрализирания криптообмен Serum на мрежата Solana.
През октомври 2020 г. разработчиците на блокчейна от първо ниво, създадоха кросчейн-мост с Етериум, който позволява прехвърлянето на активи между двете мрежи. В този момент беше пусната стабилната монета USDC, а Waves обяви интеграцията на протокола Gravity, като и двете неща се случиха на Solana платформата.
През текущата година монетата SOL е нараснала с 2955%, от 1,8 до 55 долара през май, според Coinmarketcap.
Въпреки факта, че Solana е в тестов режим, върху нея работят няколко DeFi проекта. 48% от блокираните средства ($ 440 милиона) идват от AMM (Automated Market Maker) Raydium, който копира книгата с поръчки на децентрализираната борса Serum.
Критики относно Solana
Мрежата все още работи в тестови режим, което означава, че всички нейни услуги, включително DeFi, са склонни към откази. През декември 2020 г. настъпи прекъсване, по време на което платформата спря да работи за 6 часа.
Броят на проектите, използващи блокчейна Solana, обаче продължава да расте. В същото време той не се използва често в практиката, поради което мненията за него имат оценъчен характер.
Ще бъде възможно да се разбере колко ефективна е всъщност Solana и дали може да реши проблема с мащабируемостта, след като платформата започне да работи в естествен режим и е преминала теста на времето.