Работната група за финансови действия (FATF) , която е съставена от 37 юрисдикции и две регионални организации, наскоро отбеляза, че първоначалният тласък на Малта, още през 2017г., за привличане на криптовалутния бизнес на своята територия е бил доста „проблематичен“.
Стратегията на Малта да се превърне в глобален анклав за дигитални активи изглежда работи, въпреки че несигурният регулаторен надзор породи опасения относно прането на пари и други финансови престъпления.
Криптовалути на стойност приблизително 71 милиарда долара (60 милиарда евро) са преминали през Малта, откакто малката средиземноморска държава за първи път прие стратегията си за „блокчейн остров“ през 2017 г., съобщи Times of Malta в неделя. Въпреки че Малта подобри своите крипто-фокусирани разпоредби през последните години, финансовите наблюдатели са загрижени дали националният режим за пране на пари е достатъчно силен.
Работната група за финансови действия (FATF) се срещна в Париж миналата седмица, за да обсъди дали островната държава трябва да бъде включена в списъка на страните, които не са изпълнили задълженията си да спрат финансовите престъпления. По-конкретно, финансовият наблюдател е загрижен за първоначалния тласък на Малта да обхване криптовалутите през 2017 и 2018 г., когато секторът беше далеч по-малко регулиран. Служителите на FATF също изразиха загриженост относно правоприлагащия режим в страната.
С какво Малта привлича крипто компаниите
Няколко блокчейн компании създадоха дейности в средиземноморската държава през 2018 г., включителнокрипто борсата Binance, в очакване на по-благоприятни закони. На компаниите, които са създали магазини в страната, е било разрешено да работят без лиценз до една година. Източник от бранша заяви пред Times of Malta, че едногодишният гратисен период е допринесъл за „експлозия на високорискови транзакции, извършени от борси за криптовалути в нелицензирана среда“.
Въпреки това Малта все още се счита за благоприятна дестинация за фирми за криптоактиви. През юни 2020 г. Малта разшири своите блокчейн амбиции, насочвайки се по-цялостно към цифровите активи, като начин за стимулиране на осиновяването и растежа на бизнеса.
„Ние се отдалечаваме от блокчейн острова и все повече към дигитален остров, защото вярваме повече в тази холистична визия, която включва всички аспекти и технологични компоненти“, каза Кийрън Бруно, председател на Digital Economy Think Tank, натоварен с нарастващото икономическо портфолио на Малта.
Прочетете още: „Ню Йорк ще става център за биткойни“