Биткойн ще струва 1 000 000 долара. Може би вече сте срещали подобни прогнози в статии или разговори за криптовалутата. Те се появяват на базата на разсъжденията, че един биткойн се състои от 100 милиона субединици и ако всяка една от тях в някой бъдещ момент стане равна на 1 цент, тогава цената му ще достигне 1 000 000 долара.
Всъщност сатоши може да бъде разделен на точно толкова компоненти, колкото искате. Самата идея изглежда много впечатляваща, но едва сега този мираж започва да придобива реална форма. Това е така не защото биткойнът започна да расте, а защото стойността на парите в близко бъдеще сериозно ще намалее и евентуално ще се потопи в самата бездна на паричния ад. Ето защо цената на BTC може да достигне 1 000 000 долара и дори да надхвърли тази сума.
Какво е сатоши, като част от биткойна
Как карантината оказа влияние на световната икономика
Заради кризата покрай пандемията, правителствата на няколко пъти през последната годнина и половина бяха принудени да включат печатната машина за пари и да издават облигации. Световната карантина в условията на силно задлъжнели икономики направи всички по-бедни. Проблемът с дълга застигна всеки, свикнал с доброто качество на живот, затрупан от купчина заеми, но внезапно оказал се безработен. Кредитът е страхотен метод, когато икономиката процъфтява, но ужасен, когато пада. По същия начин всеки трейдър ще ви каже, че ливъриджът убива и когато пазарът противоречи на очакванията, можем само да се надяваме на внезапно чудо, което да обърне тенденцията и да ни спаси от безмилостните воденични камъни на математическите закони.
Това чудо за мнозина е количественото облекчаване и отпечатване на нови парични средства отпуснати, като помощи за икономиката от съответното правителство. Количественото облекчаване не означава печатане и разпределяне на пари, а печатане на пари и обмен на такива неликвидни активи като прическа в бръснарница например. Ако направим аналогия за да разберем по-лесно процеса, това е щедра търговия със съответстваща заложна къща, която с удоволствие ще разгледа до каква стойност биха стигнали планините от съмнителни активи.
Отпускането на свежи парични средства, сред населението в създалата се кризисна ситуация е наложително, защото в противен случай хората ще се разстроят и ще започнат да се вдигат на протести, или защото трябва да си платят сметката на мобилния телефон, така че телефонният оператор да остане на повърхността и да не уволни служителите си, които пък плащат данъци на правителството – но това вече е съвсем друга история …
Целият процес с печатането всъщност е южноамериканска рецепта за създаване на инфлация в системата на фиат.
Прочетете още: „Печатането на нови пари в икономиката – предизвестен крах или единственият начин за справяне с кризата“
Ще достигне ли биткойн 1 000 000 долара, ако инфлацията нарасне и валутите се обезценят
В нашите размирни икономически времена много активисти мечтаят да унищожат капиталистическата форма или това, което се брои за нея. По ирония на съдбата тя вече е в руини. Тепърва ще разберем кой ще носи отговорност за последиците и можем само да се надяваме, че те няма да бъдат достатъчно значими, за да влязат в книгите по история. Във всеки случай последиците от драстичните съкращения в държавните бюджети не могат да бъдат преодолени чрез дефлация. Единственото решение тук може да бъде да отпускането на свежи пари, които да вкараме в системата на всички нива, независимо от инфлацията.
Можем да си представим сценарий, при който икономиката се възстановява достатъчно бързо и правителствата печатат пари, но не толкова много, за да се избегнат отрицателните показатели в Аржентина, Турция или дори пагубните резултати в миналото на Япония, Австро-Унгария и Германия.
На фона на инфлационните проблеми Турция обяви тестове за пускане на цифрова лира
За уверено възстановяване ще е необходимо валутите да бъдат обезценени със 100% за около 6-7 години, като така постепенно ще се върнат към нормалното си съществуване в новия си вид. Инфлацията ще достигне 7-9% годишно, а всички останали спадове ще бъдат магически коригирани чрез статистически трикове и представени в желаната форма. Ако това се случи така, ще бъде голямо постижение за тези, които ще трябва да изчистят всичко, до което се стигна през изминалите няколко „скапани“ години. Този резултат може да се сравни с аварийно кацане на самолет, при което никой не е загинал и всички са избягали само с фрактури и сътресения. Но такова „меко кацане“ изобщо не е гарантирано.
Точно изброените дотук обстоятелства могат да направят така че, много скоро да можем да видим биткойн за 1 000 000 долара, а в реално изражение покупателната му способност ще бъде само няколко пъти по-висока. Сега вече са добити около 18 милиона BTC (техният максимален брой е 21 милиона) и ако някоя от големите икономики или няколко малки държави се сблъска с хиперинфлация, това може да доведе до колосално увеличение на стойността на основната криптовалута в доларово изражение. И въпреки че биткойн халвингът може да доведе и до увеличаване на стойността му, някъде наблизо тиктака инфлационна бомба, което през следващите години може бързо да превърне този сценарий в реалност.
Какво ни остава да направим
На нас като инвеститори ни остава само да наблюдаваме внимателно как се променят цените в близкия супермаркет, да следим как правителството въвежда стимулиращи мерки, а също и какъв е текущият бюджетен дефицит. По този начин може да разберем, че нашият локомотив лети в бездната и ако наистина лети там, което изглежда все по-вероятно, тогава растежът на биткойн вече няма как да бъде спрян.
Инфлацията вече е проправила път към американските ценни книжа и облигации чрез количествено облекчаване и ако в САЩ бъдат въведени нови стимулиращи мерки – същите, които влизат директно в джобовете на хората – това ще бъде зелена светлина за финансово нулиране, при което всеки ще бъде по-богат с много нули, но в същото време ще може да си позволи да купува с тези пари много по-малко от преди.
Какво са облигациите, като финансов актив за инвестиция