Ел Салвадор, който законно призна биткойн като платежно средство, създаде прецедент за другите държави. За самата държава тази стъпка може едновременно да доведе както до приток на инвестиции, така и до изтичане на капитал. До такова мнение достигнаха редица известни експерти.
Позитивни мнения от експертите за взетото решение в Ел Салвадор
Професорът от Висшето училище по икономика в Русия Евгений Коган смята, че приетият закон не носи нищо лошо за икономиката на държавата. Той припомни, че по-рано Ел Салвадор се опита да въведе собствена национална валута, но се отказа от идеята поради „най-дивата инфлация“.
„70% от икономиката на страната е бизнес в сянка и най-сериозният отрасъл, ако мога да го кажа, е свързан с трафика на марихуана. Следователно тази стъпка може да не е просто PR ход, а доста добро решение за тях, защото няма да стане по-лошо, но по-доброто е напълно възможно “, отбеляза икономистът.
Коган не изключи, че признаването на биткойн като официално платежно средство ще привлече криптовалутни инвестиции в държавата от Централна Америка.
Водещият анализатор на Exante Янис Кивкулис предположи, че Салвадор ще се превърне в експериментален полигон за САЩ, за да наблюдава интеграцията на цифровите валути в традиционната икономика. Според него е възможно правителството да е инвестирало значително в първата криптовалута и да е искало да й даде тласък за растеж.
Новините за първата страна легализирала цифровото злато, като платежно средство, наистина се превърнаха в трамплин за растежа на BTC, съгласен е ръководителят на центъра за данни Six Nines Сергей Трошин:
„Не мога да кажа, че биткойнът направи някакъв скок, а просто най-накрая се върна към нормалната си цена след падането. Първата криптовалута щеше да се възстанови от снижението на курса и без новините за Салвадор. „
До влизането в сила на закона е трудно да се оцени неговото въздействие върху икономиката на държавата. Процесът на техническо изпълнение на изчисленията също остава неясен.
„Ако държавата в Централна Америка наистина стигне до етапа на реалното изпълнение на проекта, тя със сигурност ще привлече много специалисти от САЩ и други страни. Вероятно основната криптовалута ще бъде приета за изплащане на дългове, както и плащане на стоки и услуги “, каза Янис Кивкулис.
Негативни мнения относно приетия закон за биткойн като платежно средство
Сергей Трошин е скептичен по отношение на шанса други държави да последват примера на първата биткойн страна :
„Мнозина ще чакат какво ще се случи с икономиката например в следващата една година. Но пък, все някой трябваше да започне. „
Сега 70% от салвадоранците нямат достъп до традиционни финансови услуги и са силно зависими от паричните преводи. Според Световната банка средствата, които гражданите получават от членовете на техните семейства в САЩ, представляват една пета от БВП.
От 2000 г. доларът е признат за законно платежно средство в страната.
Валутният анализатор на CIBC Бипан Рай в коментар пред Financial Times нарече приетия закон „лоша идея“.
„По същество Ел Салвадор ще има два валутни режима, нито един от които няма да бъде контролиран“, каза той.
Експертите посочиха склонността на президента Найиб Букеле „към ярки и неочаквани изявления“, които биха могли да застрашат по-ранните споразумения на страната с МВФ.
„Плановете за биткойн при авторитарен режим вероятно само ще изострят опасенията относно корупцията, прането на пари и регулаторната независимост“, заяви Сиобхан Морден, топ мениджър в Amherst Pierpont Securities, в бележка до клиентите.
Правителството на Салвадор ще създаде тръст в местната Банка за развитие, за да осигури автоматичното превръщане на BTC в долари.
„Преходът към плащания в биткойн временно ще увеличи паричното предлагане на страната и ще увеличи икономическата активност на Салвадор. Това обаче впоследствие ще доведе до покачване на инфлацията и лихвените проценти “, предупреди Габриела Силер, ръководител на икономически анализ в Банко База.
Ел Салвадор не е първата държава, която иска да интегрира биткойн и ще бъде ли последвана от други
Като цяло експертите се съгласиха, че тази стъпка ще има малко въздействие върху страната, предвид размера на икономиката й. Ако обаче експериментът успее, определено ще бъде последван от други големи пазари на парични преводи, включително Мексико, добавиха те.
Ел Салвадор не е първата държава, която иска да интегрира първата криптовалута в своята икономика.
Прочетете още: „Ел Салвадор – първата страна в света, която ще приеме биткойн като законно платежно средство“
Нека си припомним, че през 2017 г. кабинетът на министрите на Япония призна криптовалутата като еквивалент на имуществена стойност. Може да се използва за закупуване на стоки и услуги, но не е законно платежно средство.
Следващата година, след кражбата на над 500 милиона щатски долара в криптовалута NEM в резултат на хакерски взлом в крипто борсата Coincheck, японската агенция за финансови услуги предложи крипто активите да се третират като финансов продукт.
През 2018 г. германското министерство на финансите призна биткойн като разчетна единица. От 2020 г. обаче властите класифицират цифровите активи като финансови инструменти и не ги считат за законно платежно средство.