KriptoNovini.com събра селекция от най-големите провали в работата на водещия изследовател на космоса, визионер и предприемач Илон Мъск.
От експлодиране на негови ракети една след друга, до подпалване на някои електромобили – вижте 13-те най-гръмки провала на милиардера:
Не е бил нает на работа в Netscape
Сега е трудно да се повярва, че някой може да откаже да даде работа на Илон Мъск, но през 1995 г. ръководителите на Netscape Communications, компания, в която сегашният милиардер се е опитвал да се установи, го сметнали за недостатъчно компетентен.
Както по-късно Мъск споделя в интервю – „Стоях във фоайето на Netscape, но бях твърде срамежлив, за да говоря с някого. Бях много уплашен. И в крайна сметка си отидох“.
Уволнен е цели два пъти
Първото уволнение на Мъск е, когато е бил още неопитен мениджър. Той е помолен да освободи стола за директора на компанията Zip2, която той основа с брат си, през 1996 г.
Второто съкращение се случва по време на медения му месец през 2000- та година. Бизнесменът е изключен от борда на директорите на PayPal, след като се опитва да прехвърли всички сървъри на платежната система от Unix към Windows.
„Опитах се да се пазаря, но не успях“
Мъск се опитва на два пъти да купи ICBM (Интерконтинентални балистични ракети) от Русия за проекта Mars Oasis през 2001 и 2002 г. И два пъти му отказват.
В резултат на неуспешните преговори той решава да построи сам ракетите, като скицира бизнес плана на SpaceX в самолета на връщане от Москва.
Експлозии на ракетите му в началото
Първата ракета Falcon 1 експлодира на 24 март 2006 г., изстрелвайки се от площадка на остров Омелек в атола Кваджалейн.
На 21 март 2007 г. подобрена версия на Falcon 1 не успява да излети отново и също експлодира. 3 август 2008 г. – трети опит и трети взрив.
След два месеца Мъск все пак успява да стартира Falcon 1.
На ръба на фалита
„Към 2008 г. Тесла свърши парите. Разработката на Roadster (първият електрически спортен автомобил на Мъск) струва 140 милиона долара, значително повече от 25-те милиона в бизнес плана за 2004 година. Основните американски производители на автомобили се насочват към фалит в разгара на най-тежката финансова криза след Голямата депресия. За да измъкне Tesla от тази бъркотия, Мъск трябваше да жертва цялото си състояние и да бъде на ръба на нервен срив “, казва Ашли Ванс в книгата„ Илон Мъск: Tesla, SpaceX и пътят към бъдещето “.
През същата година Top Gear разбива от критики първата версия на Roadster. Впоследствие Тесла завежда дело за клевета срещу телевизионното предаване пред Върховния съд на Обединеното кралство, но губи делото.
Проблеми с Tesla Model S
През есента на 2013 г. в Северна Америка, в рамките на месец, се подпалват три електрически автомобила Tesla Model S. Инцидентите предизвикват дебат за безопасността на автомобилите, захранвани с батерии. Тогава акциите на Tesla Motors губят една пета от цената си.
Неуспешни опити за приземяване на ракети SpaceX
От 2013 до 2016 г. Мъск се опитва да приземи ракети SpaceX на платформа в морето. Не се получава веднага: удряне на водата, грешка в сензора на двигателя, липса на хидравлична течност, повреда на ракетния крак.
През септември 2017 г. милиардерът публикува двуминутно видео с неуспешните кацания на Falcon 9
Забавяния при пускането на Tesla Model X
Доставките на втория модел на електрическият кросоувър Model X се забавят с цели две години. Първоначалната дата на пускане на електрическите превозни средства е 2013 г., която става краят на 2014 г. и в крайна сметка – 2015 г.
Манипулиращите туитове на Мъск
През август 2018 г. Мъск пише в туитър за плановете да изведе Tesla от борсата:
„Мисля да направя Tesla частна срещу откуп от 420 долара за акция. Финансирането е осигурено. „
Месец след публикацията Комисията за ценни книжа и пазари на САЩ (SEC) завежда дело. Според регулатора ръководителят на компанията за електромобили е манипулирал пазара и е подвел инвеститорите. Международното споразумение за сетълмент, сключено със SEC, принуждава предприемача да напусне поста председател на борда на директорите на Tesla за период от три години. Също така, съгласно договора, Мъск и Тесла са платили глоба на обща стойност $ 40 млн, а съобщенията в социалните мрежи, които могат да повлияят на решенията на инвеститорите, ще трябва да преминат през модерация.
На 1 май 2020 г. Мъск написа в туитър „Цената на акциите на Tesla е твърде висока“. След това съобщение акциите на автомобилния производител падат с 9,35%.
Година по-късно съобщението на Мъск, че неговата компания е спряла продажбата на превозни средства, използващи биткойн, доведе до значително намаляване на лихвения процент на криптовалутите.
„Загрижени сме от бързо нарастващото използване на изкопаеми горива за добив на биткойни и транзакции, особено въглища, които имат най-лошите емисии“, пише предприемачът.
Предизвика ли Илон Мъск планиран дъмпинг, за да купи още BTC на ниска цена
Мъск пуши марихуана в ефир, което поражда спад на акциите на Tesla
На 7 септември 2018 г. Илон Мъск пуши цигара със смес от тютюн и марихуана по време на записа на подкаста на Джо Роган „Joe Rogan Experience“. Предаването е излъчено в YouTube.
Последиците от този акт са много по-сериозни от мемовете в интернет. Военно-въздушните сили започват да възприемат това като възможно нарушение на федералния закон -като се тревожат, че директорът на фирмата изпълнител (SpaceX) може да се окаже наркозависим. Котировките на акциите на Tesla падат рязко, заради това.
Въпреки всички неуспехи, сполетели Мъск, към юни 2021 г. предприемачът се нарежда на второ място в класацията на милиардерите на списание Forbes с капитал от 147,3 млрд. долара.
Прочетете още: „Топ 5 на най-богатите хора в света, според класацията на Forbes за 2021г.“
Поредица пожари на покрива на Walmart
През август 2019 г. гигантът Walmart заведе дело срещу Tesla и производителя на слънчеви панели SolarCity за небрежност. Причината бяха седем пожара на покривите на търговеца от 2012 до 2018 г. По-късно Walmart отмени иска. Условията на споразумението не бяха оповестени. В съвместно изявление компаниите посочиха, че разглеждат проблемите за безопасността в слънчевите съоръжения на търговеца.
Американската верига супермаркети започна да купува слънчеви панели от SolarCity през 2010 г. Като част от програмата си за възобновяема електроенергия, Walmart е инсталирал слънчеви панели на покривите на 240 магазина.
Мъск изтегля свои автомобили Tesla от продажба
През февруари 2021 г. Tesla обяви изтеглянето на 134 951 автомобила Model X и Model S, построени преди март 2018 г. с потенциално дефектни сензорни екрани. Това се случи, след като Националната администрация за безопасност на движението по пътищата (NHTSA) оказа натиск върху производителя. Първоначално NHTSA поиска от Tesla да изтегли около 158 000 автомобила.
През 2018 г. компанията изтегли 123 000 електрически автомобила Model S поради възможни проблеми със серво управлението.
Фатални произшествия
Първата автомобилна катастрофа с участието на електрическа кола на Tesla, при която загина човек, се случи на 7 май 2016 г. на магистрала във Флорида. Тогава седанът Tesla Model S се заби под полуремаркето на камиона.
„Нито автопилотът, нито водачът забелязаха бялата страна на полуремаркето на фона на ярко осветено небе, така че спирачките не бяха активирани“, коментира Тесла трагедията.
През ноември 2017 г. в североизточната част на Англия Tesla Model S прегази 80-годишен опитен велосипедист отзад. Умира същия ден в болницата. Инцидентът е станал на равен участък от пътя.
През март 2018 г. в Калифорния кросоувърът Tesla Model X излезе от пистата и се блъсна в спирка по време на безпилотен режим и адаптивен круиз контрол. Загиналият шофьор играел мобилна игра на телефона си по време на инцидента.
През април 2021 г. Tesla Model X без шофьор се удари в препятствие и се запали. В резултат на инцидента загиват двама мъже пътници. Това е първият регистриран инцидент с участието на автомобил, където на седалката на водача няма човек.
Южна Корея разследва фатална катастрофа на Tesla Model X