Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелен призна във вторник, че може би ще трябва да повишат лихвените проценти, за да се запази процъфтяващият растеж на американската икономика, предизвикан отчасти от трилионите долари в държавни стимулиращи разходи.
„Възможно е лихвените проценти да трябва да се повишат донякъде, за да сме сигурни, че икономиката ни няма да прегрее“, каза Йелен по време на икономически семинар, представен от The Atlantic.
„Въпреки че допълнителните разходи са сравнително малки спрямо размера на икономиката, това може да доведе до някои много скромни увеличения на лихвените проценти. Но това са инвестиции, които са необходими за нашата икономика за да бъде конкурентоспособна и да бъде продуктивна. Мисля, че икономиката ни ще расте по-бързо заради тях “, добави тя.
Тъй като пандемията Covid-19 избухна през март 2020 г., Конгресът отпусна около 5,3 трилиона долара стимулиращи разходи, което доведе до повече от 3 трилиона долара бюджетен дефицит през фискалната 2020 г. и 1,7 трилиона долара недостиг през първата половина на фискалната 2021 година.
Байдън предлага нов инфраструктурен план с нови $ 4 трлн. стимулиращи разходи
Администрацията на Байдън настоява за инфраструктурен план, който да доведе до още 4 трилиона долара, които да се изразходват за различни дългосрочни проекти. Повече по темата прочетете в статията ни ТУК.
Въпреки че каза, че САЩ трябва да се съсредоточат върху фискалната отговорност в по-дългосрочен план, Йелен добави, че разходите по важни за мисията на правителството въпроси са пренебрегвани твърде дълго:
„Президентът Джо Байдън възприема много амбициозен подход, компенсирайки наистина повече от десетилетие неадекватни инвестиции в инфраструктура, в научноизследователска и развойна дейност, в хора, в общности и малък бизнес, и това е активен подход“. Но това продължи твърде дълго, за да оставим дългосрочните проблеми да се появят в нашата икономика.“
Федералният резерв, който Министърът на финансите на САЩ ръководи от 2014-18 г., поддържа краткосрочни лихвени проценти, закрепени близо до нула за повече от година, въпреки че икономиката расте с най-бързите си темпове от близо 40 години. Служителите на централните банки обещаха да поддържат политика на приспособяване, докато икономиката не постигне „значителен по-нататъшен напредък“ към пълна и приобщаваща заетост и инфлация, която е средно около 2% за по-дълъг период.
Загрижеността за инфлацията възникна поради всички разходи и бързия растеж, но служителите на Фед заявиха, че след кратък ръст тази година ценовият натиск вероятно ще намалее. Йелън заяви, че не се притеснява от това, че инфлацията ще се превърне в проблем, въпреки че добави, че има инструменти за справяне с нея, ако това се случи.
Неотдавна председателят на Фед Джером Пауъл заяви, че основният инструмент за контрол на инфлацията е чрез по-високи лихвени проценти.
Що се отнася до опасенията относно големите дефицити, които САЩ имат, Йелън каза „трябва да платим за някои от нещата, които правим“, въпреки че правителството все още има „разумно количество фискално пространство“.