Съоснователят на PayPal Питър Тийл предполага, че биткойнът може да бъде „финансовото оръжие“ на Китай, предназначено да отслаби щатския долар. Той заяви това по време на събитието на фондация „Ричард Никсън“.
„Въпреки че съм привърженик на криптовалутата, чудя се дали на този етап биткойнът трябва да се разглежда отчасти като финансовото оръжие на Китай срещу САЩ […] Това заплашва фиатните пари, особено долара“, каза Тил.
Според милиардера властите трябва да обмислят затягане на регулирането на цифровите активи.
По-рано стратегът на Morgan Stanley за управление на инвестициите Ручир Шарма нарече биткойн възможен конкурент на долара поради нарастващата му роля като платежно средство.
Ручир Шарма: Биткойн ще замени долара, като глобално платежно средство
В статията на автора „Ще прекъсне ли биткойн доминацията на долара?“ във Financial Times Шарма разкритикува правителството на САЩ за политиката му да залива финансовата система с „безброй пари“. Повече по темата вижте в статията ни – „Печатането на нови пари в икономиката – предизвестен крах или единственият начин за справяне с кризата“. Експертът отбеляза нарастващата конкуренция на еврото и китайския юан спрямо долара, но все още ниското доверие към тях, позволява на правителството на САЩ и ФРС да злоупотребяват с настоящата политика.
„Длъжностните лица са уверени, че в отговор на пандемията COVID-19 те могат да печатат долара в неограничени количества, без да подкопават статуса му на резервна валута. Те вярват, че това ще позволи на страната да поддържа голям дефицит без видими последици. Но същите тези фактори разкриха пред света други конкуренти на долара – криптовалутите “, подчерта Шарма.
Работейки в партньорски мрежи, които не се контролират от която и да е държава, криптовалутите се рекламират от техните поддръжници като децентрализирани, демократични алтернативи. Според Шарма реакцията на Фед и други централни банки в света на пандемията, довела до обезценяване на националните валути, е накарала хората да преосмислят какво е биткойн. Стратегът видя в това покачването на цената на първата криптовалута с 400 % от минимумите през март.
Затоплянето на отношението към биткойните се случва по време на активен растеж на дълга в САЩ, което според Шарма само по себе си служи като индикатор за предстояща криза. Подобно пренебрежение към контрола върху разширяването на бюджетния дефицит е типично за други страни. Стратегът вярва, че това предоставя „значителен шанс“ за първата криптовалута да замени долара като глобално платежно средство.
„Днес повечето биткойни се държат като инвестиции, а не се използват за плащане на сметки, но тази тенденция постепенно се променя“, каза Шарма.