Пазарът на незаменими токени (NFT) процъфтява. До края на 2020 г. общата им капитализация достигна 338 милиона долара.
Освен представители на криптовалутната индустрия, към сектора интерес проявяват предприемачи, политици и творчески елит. Токенизираните туитове, гифчета, президентски портрети и музикални албуми за нула време събират милиони долари на търг. Само на 22 февруари потребителите са похарчили над 64 милиона долара за NFT, без скъпите лотове.
Дори рисковите капиталисти виждат перспектива в разработването на NFT проекти.
Експертите не са съгласни относно потенциала на нишата. Някои са уверени в краткосрочния шум и вярват, че това не е нищо повече от „игри на интелигентните с богатите“. Други пък не се съмняват в предстоящите качествени промени в сектора и неговият по-нататъшен растеж.
Представяме ви мниения и на двете страни.
Прилика с ICO бума
Тъй като феновете на бързите пари се събират около всяка хайп-тема в криптовалутната индустрия, нарастването на активността на създателите на незаменими токени често се сравнява с бума на ICO от 2016-2017г.
Основателят на Credentia Степан Гершуни подчертава, че вълнението е причинено именно от търсенето на токени, а не от интереса към технологиите – първият стандарт на незаменим токен е въведен още през септември 2017 г.
„Неща като ICO и NFT, в ролята на различни нови алткойни, създадоха възможност да печелим бързи пари, без да правим нищо специално. Възможността да изтеглим GIF за две минути и да го продадем за Етериум е подобна на тази, както през 2016 г. можехме да създадем екип за една седмица и да съберем 100 000 долара за ICO. Мисля, че този шум ще премине, но това не означава, че самата технология е лоша или че няма да се използва в бъдеще “, каза той. Как да печелим от NFT токените прочетете в статията ни ТУК.
Използване на интелигентните договори, чрез гъвкавостта на NFT токените
Бизнесът успешно намери нова ниша за използване на интелигентни договори, тъй като гъвкавостта при използване на незаменими токени е огромна, казва Сергей Прилуцки, директор на научните изследвания в MixBytes.
„Благодарение на своя уникален идентификатор, NFT може да съхранява структурирана информация за количество петрол, за кола, за игрален елемент в MMORPG или за предмет на изкуството с прецизност до последния бит, без възможност за подмяна на тази информация и с опция за организиране на транзакции за продажба и трансфер на незаменими токени между потребителите. Естеството на блокчейна позволява NFT да бъдат притежавани публично, анонимно и дори частично. Следователно и поредния хайп е успешната комбинация от функциите, предоставени от договорите, и желанията на участниците на пазара “, обяснява експертът.
Именно уникалността на тези токени генерира повишеното им търсене, съгласен е изследователят на консенсусни протоколи Андрей Собол:
„Търсенето възниква по същия начин, както възниква търсенето на бейзболни карти, подписани от бейзболист. Те струват повече от просто бейзболни карти. Точно както китарата, на която Пол Макартни свиреше, е по-скъпа от обикновената китара. „
Основателят на платформата за стейкинг Everstake, Сергей Василчук, свързва бума на нишата с особеностите на настоящата „икономика на очакванията“.
„Колкото повече очакванията растат, толкова повече те мотивират хората да купят нещо. Човек е слаб, иска да вярва в бъдещето. Освен това човек е алчен – иска да забогатее бързо, без да прави нищо. С такова настроение всичко нараства на пазарите – не само NFT, но и проекти, които отдавна са изоставени. „
Изкуството ще приеме цифрова форма оттук нататък
Предметите на изкуството се оказаха доста удобни за представяне в блокчейна – те са публични и информацията за тяхната стойност също трябва да бъде публична и проверима. Поради високата цена транзакциите с тях са доста редки според IT стандартите.
„NFT няма да могат да заменят произведенията на изкуството, това е тяхната„ проекция “в числа, но те могат напълно да променят начина на придобиване на правата, автентичността и характера на транзакциите на тези пазари“, каза Сергей Прилуцки.
Цифровите права изглеждат най-дългосрочното приложение на NFT технологията според основателя на Credentia Степан Гершуни:
„Всички права, които съществуват днес под формата на хартиени договори, могат да бъдат цифровизирани. Това не означава, че ако това са правата за продажба на който и да е пълнометражен филм, целият филм трябва да е вътре в незаменимия токен. Този токен може да означава просто правото да се показва филма в онлайн кино или по същия начин да придобием правата за дадена песен.“
Неизбежно ще настъпи преход на изкуството към цифрова форма. Това е логичен път за новото поколение, казва Сергей Василчук. Той обаче не отрича, че ще има хора, които ще продължават да си ценят класическото изкуство.
„И все пак ситуацията, при която оригиналната Мона Лиза няма да е необходима на никого, е доста странна“, добавя Андрей Собол.
Незаменими токени – бъдещи перспективи
Пазарът на незаменими токени ще се движи по кривата на Hype Cycle, прогнозира основателят на платформата за залагане Everstake Сергей Василчук.
„Сега сме на върха на очакванията, всички знаят за NFT. На този фон ще се появят много измамни проекти, където хората ще вземат пари и ще ги загубят. След това целият този шум ще отихне, но ще продължат да се развиват адекватни проекти. Ще дойдат сериозни бизнес модели на незаменими токени и пазарът ще се върне към производителността. Може би това ще се случи в рамките на три до пет години. „
В дългосрочен план NFT токените няма да могат да работят, ако съществуват само на един блокчейн и по принцип не винаги могат да съществуват на блокчейна, сигурен е основателят на Credentia Степан Гершуни.
„Ако говорим за музикални права, в света има десетки милиони песни и броят им непрекъснато нараства. Ясно е, че нито един блокчейн, дори и най-продуктивният, ще може да оцелее с този товар. Съответно, незаменимите токени трябва да станат извън веригата (офчейн). Те трябва да бъдат в блокчейна само за търговия, обмен или представяне.“
Пазарът на незаменими токени няма да изчезне, но ще бъде значително трансформиран
Изследователят на консенсусни протоколи Андрей Собол нарежда реализацията на идеята с колективна собственост на NFT сред обещаващите насоки за сегмента.
NFT са всички видове обекти, за които могат да бъдат заявени цифрови права, така че пазарът на незаменими токени няма да изчезне под една или друга форма, но вероятно ще бъде значително трансформиран. Експертът се съмнява, че интересът към предметите на изкуството ще бъде дълготраен, но се надява, че през това време ще се формира малък, но ценен пазар за такива предмети, тъй като публичните блокчейни изглеждат много привлекателни за тези задачи.
„Вярвам, че най-големият потенциал за растеж на NFT е в индустриите за игри и развлечения, както и киното. Художествената тема, както и в реалния живот, ще заема малка, но скъпа икономическа ниша за заможни хора, които са близки до съвременното изкуство “, казва Прилуцки.
Създаването на незаменими токени е хитра уловка, с която умните взимат парите на богатите
Основателят на Garantex и главен изпълнителен директор на Indefieco Сергей Менделеев е по-категоричен по отношение на NFT токените.
„Да, всичко това е пълна глупост, която няма нищо общо нито с криптовалутите, нито с изкуството. Когато луди милиони попаднат в ръцете на идиоти и ученици (а общият ръст в капитализацията на криптовалутите, особено сегментът DeFi, доведе до това), те започват да харчат тези пари безразсъдно като печеливши от лотарията, при което резултатът ще е същия „
Менделеев подчерта, че в списъка на Форбс няма нито един човек, който да започне кариерата си с спечелване на лотарията. Въпреки факта, че през последните сто години има десетки хиляди такива хора по света, всички те завършиха живота си в бедност, добави той.
„Същото е и с криптовалутите. Няма значение колко пари сте спечелили от растежа на определени монети- дори десетки милиони долари. Ако не знаете как да ги управлявате, ще останете бедни. Парите винаги текат от богатите към умните, това е естествен закон, който не може да бъде спрян. „
Той припомни, че вълнението около CryptoKitties през 2017 г. „принуди тези, които печелеха лесни пари, масово да купуват ненужни виртуални котенца“ за стотици хиляди долари. Сега, въз основа на същата технология, най-предприемчивите хора започнаха да „дигитализират“ обекти на съвременното изкуство и да разпръскват шума, добави експертът.
„Глупавите, но имащи късмет да придобият някакви печалби се поддадоха на изкушението и се втурнаха да купуват ненужни незаменими токени. Парите отново ще текат от богатите към умните. Природата ще влезе в равновесие. Разработването на собствени блокчейни, стабилни монети Binance или OKEx, е много по-обещаващо и интересно от моментния шум за някакви глупости “, обобщи Сергей Менделеев.