Ripple прекрати партньорството си с услугата за парични преводи MoneyGram. Това обяви главният изпълнителен директор на базираната в Калифорния компания Брад Гарлингхаус.
Според него в бъдеще фирмите възнамеряват да ревизират условията на споразумението за партньорство.
„Въпреки че липсата на рамка за регулиране на криптовалутите излишно замъгли водите за бизнеса и потребителите в САЩ, не може да се отрече съвместните постижения на Ripple и MGI [ MoneyGram ]“.
каза Гарлингхаус.
През лятото на 2019 г. услугата започна да обработва трансгранични плащания чрез системата за ликвидност при поискване (ODL), използвайки XRP токена. За взаимодействие с ODL MoneyGram получи комисионна в XRP.
През ноември 2019 г. Ripple приключи сделка за 50 милиона долара, като получи 9,95% от общите акции на партньора. През второто тримесечие на 2020 г. компанията плати 15 милиона долара за услугата, през третото – 9,3 милиона долара.
Шефът на MoneyGram Алекс Холмс каза, че за 18 месеца сътрудничество с финтех компанията броят на транзакциите се е увеличил с 220%, а онлайн клиентите са се увеличили със 140%.
Кратка хронология на събитията с Ripple през последните месеци
През декември 2020 г. Комисията за ценни книжа и борси на САЩ обвини Ripple в продажба на нерегистрирани ценни книжа под формата на токени на стойност $ 1,3 млрд. По-късно регулаторът изясни, че търси отговорност от Гарлингхаус и съоснователя на компанията Крис Ларсен. – Повече за делото, четете ТУК
На този фон редица платформи и фирми за криптовалута са отказали подкрепата за токена XRP. Сред тях са Coinbase и OKCoin, Galaxy Digital, Grayscale Investments и Bitstamp.
След подаването на съдебния иск MoneyGram взе отношение да изчака. През февруари 2021 г. услугата се отказа от използването на продукта въз основа на XRP токена, позовавайки се на несигурност относно съдебните дела на Ripple с властите в САЩ.
Като напомняне, адвокатите на адвокатска кантора „The Rosen Law Firm“ заведоха колективен иск срещу MoneyGram. По тяхно мнение компанията не е предупредила за евентуалното признаване на Рипъл токена като ценна книга и за потенциалната загуба на източник на доходи под формата на комисионни.