За първи път започна да се говори за новата социална мрежа Clubhouse миналата година, а сега броят на потребителите доближава 3 милиона души. Рязък скок на популярността предизвика появата на Илон Мъск в нея. В социалната мрежа са регистрирани и други известни личности – Опра Уинфри, актьорите Джаред Лето и Кевин Харт. Потребителите получават възможност да чуят разговорите им с други гости и да участват в дискусии. В тази статия събрахме всичко най-важно, което е известно за Clubhouse.
На 31 януари Илон Мъск написа в Twitter: „В Clubhouse днес в 22:00 ч. Лос Анджелис“. Основателят на SpaceX използва приложението, за да разговаря с обществеността и да задава въпроси на Влад Тенев, основател на платформата за инвестиции на дребно Robinhood. Дебютът на Мъск в социалната мрежа отбеляза рекордно увеличение на потребителите. Ако през декември Clubhousе е имал 600 000 потребители, то през февруари вече има повече от 2 млн. И това въпреки факта, че не можете да влезете в социалната мрежа без да получите покана от вече регистриран потребител.
Как възникна Clubhouse
Новата социална мрежа не беше навършила дори една година, когато медиите започнаха да пишат за нея. Тя дори още нямаше собствен уебсайт – само приложение за iOS. В статия, озаглавена „Силициевата долина полудява по приложение, което има 1500 потребители и струва 100 милиона долара“, публикувано през май 2020 г. по CNBC, се твърди, че много от 1500-те потребители в затворената мрежа са хора, които са някак свързани с технологиите или инвеститори от Калифорния. Сред тях вече бяха забелязани известни личности: MC Hammer, комикът Кевин Харт, актьорът Джаред Лето.
Неизвестният по това време стартъп е оценен на 100 милиона долара, след като е получил 12 милиона британски лири от рисковите инвеститори Марк Андреесен и Бен Хоровиц. Днес Clubhouse вече се оценява на 1 милиард долара.
Социалната мрежа е създадена от двама неизвестни досега хора за широката публика – Пол Дейвисън и Роен Сет. Двамата са възпитаници на Станфорд, които са работили в различни технологични компании в долината (включително Google и Pinterest). Те основават съвместната компания Alpha Exploration Co, на която принадлежи Clubhouse, през февруари 2020 г.
С какво Clubhouse се различава от другите социални мрежи
В Интернет вече има подробни инструкции как да използвате новата затворена мрежа. Ето какво научихме от рецензиите на популярни блогъри:
- Това е аудио приложение, където потребителите се събират във виртуални стаи, като например Zoom, и комуникират с глас. В стаята има хора „на подиума“ и слушатели, които също могат да се „изкачат“ до „подиума“ и да говорят, ако са поканени от модератора. За целта в стаята има бутон „Вдигане на ръка“. В Clubhouse няма текстове или видеоклипове и мнозина с удоволствие се присъединяват към дискусиите, докато бягат в парка или тренират във фитнеса.
- Можете да влезете в Clubhouse само с покана от вече регистриран потребител. Участникът в социалната мрежа също не може да покани всички свои приятели наведнъж: броят на „поканите“ е ограничен. Не е необходимо обаче да пазите тази бройка като съкровище.Тя се подновява с течение на времето и тези, които активно канят потребители, получават повече нови „покани“. В профила на всеки потребител можете да разберете кой го е поканил в приложението.
- Засега можете да изпратите покана само на някой, чиито контакти са на вашия iPhone или iPad и при условие, че този човек има iOS устройство. Разработва се версия за android.
- Няма лични съобщения. Новата социална мрежа просто няма такава функция. Потребителите обаче, могат да дават връзки към своите акаунти в Instagram и Twitter в своя профил и след чата в Clubhouse да комуникират там.
- Потребителите на тази социална мрежа са обединени в клубове, които приличат на групи във Facebook. Клубовете могат да бъдат отворени и затворени, членовете могат да бъдат членове и последователи.
- Можете да следите не само клубове, но и хора. Приложението може да ви изпраща известия, че лицето, за което сте се абонирали, ще бъде в тази или онази „стая“ в определеното време.
- Срещите в „стаите“ могат да бъдат планирани предварително и там могат да бъдат поканени всички. Потребителят има достъп до календар на събития, в които ще участват хора или ще бъдат обсъдени теми от интерес за него.
- За разлика от Zoom, разговорите не се записват или запазват. Въпреки че технически не е трудно да записвате аудио с друго устройство.
- В Clubhouse стана по-лесно и удобно да общувате с необходимите или известни хора в „стаите“ (не в коментари, а с глас). Поне така пишат медиите. Няма обаче убедителни доказателства, че тази платформа всъщност е по-удобна за хората, влияещи на обществеността, отколкото другите платформи.
- Clubhouse може да се нарече социална мрежа за подкасти на живо, където всеки може да бъде домакин на предаването си или да се присъедини към нечий разговор.
За какво говори Мъск в дебюта му в платформата
Мъск дойде в „стаята“ на водещите на подкаста The Good Time Show в Clubhouse, Sriram Krishnan и Artie Ramamerti. Първата част от дебюта на основателя на Tesla и SpaceX на новата платформа бяха обикновени въпроси и отговори. Задаваха му се въпроси за космоса, технологиите, живота на Марс, криптовалутите, изкуствения интелект, както и текущите събития. Мъск дава такива интервюта доста често. По-забележителна беше частта, в която самият той започна да задава въпроси на Влад Тенев, който дойде в „стаята“. Влад е предприемач и основател на брокерската платформа Robinhood, която е популярна сред инвеститорите на дребно. Тази платформа в края на януари ограничи операциите на 50 от най-нестабилните активи, включително акциите на GameStop, AMC и други компании. Илон Мъск попита Тенев за това, дали няма тайни трети страни, които настояваха да спрат бума на акциите на GameStop.
Тенев преразказа прессъобщението, публикувано по-рано от неговата компания. В нощта на сряда, 27 януари, неговата система преживя безпрецедентно натоварване, поради голямата волатилност. Националната клирингова корпорация за ценни книжа поискала да предостави депозит от 3 млрд. долара, което било повече, отколкото той получил от рисковите инвеститори. Тенев решил да ограничи операциите и размерът на депозита тогава беше намален до $ 700 млн. Той отбеляза, че всъщност Robinhood се застъпва за проста и демократична търговия. В този случай обаче, те е трябвало да избират между ограничения на операциите и забрана. По-късно се появиха съобщения, че Robinhood е събрал допълнителни инвестиции и може да облекчи ограниченията през следващите дни.
Как Clubhouse ще си осигурява приходи
Услугата в момента е безплатна за потребителите. Освен това не показва реклами и не предлага платени услуги. Създателите му планират да печелят пари от абонаменти. CNBC съобщава, че планът за монетизация на Clubhouse ще бъде приблизително същият като този на платформата Patreon, на която независимите производители на съдържание получават пари директно от публиката, а самата платформа получава комисионна.
„Има много невероятни хора – умни, забавни, разбиращи от предмета си“,
каза Пол Дейвисън пред Squawk Box
“ Ние искаме да им дадем възможността да печелят директно от Clubhouse чрез неща като абонаменти и платени събития и да получават дарения от слушатели, които обичат това, което правят.“
Засега потребителите на Clubhouse нямат възможност да плащат за съдържание и още не е ясно каква ще бъде възможната комисионна на платформата. Според Дейвисън новата социална мрежа ще въведе по-подробен модел на монетизация в обозримо бъдеще.