Бившият главен оперативен директор на Goldman Sachs Гари Блек затвори всичките си дълги позиции на акциите наTesla, а в същото време друг бивш ръководител на Службата за контрол на паричните обръщения (OCC) към американското министерство на финансите Брайън Брукс заяви, че инвестицията на Tesla в биткойн е едновременно вълнуваща, но и тревожна.
Блек написа в Туитър, че е продал акциите си на компанията производител на електрически автомобили, като решението му е продиктувано от скорошните събития, в които тя инвестира крупна сума в биткойн.
Бившият директор на Goldman Sachs притежава акции на компанията, регистрирана в Nasdaq ( с тикер TSLA) от август 2019 г. Тази инвестиция му е донесла „много пари“ през последните 18 месеца, като той възнамерява да отвори дълга позиция отново при по-ниска цена на акциите на Тесла.
„TSLA винаги е била високорискова инвестиция, но закупуването на биткойн за 1,5 млрд. долара я прави още по-рискова“, пише Блек.
Инвеститорът взе решение за продажба на акции поради липсата на ясни насоки относно плановете за финансовата 2021 година, увеличените шансове за неспазване на целите през първото тримесечие и по-рисковото разпределение на капитала.
„Ако Тесла е купила 1,5 млрд. долара биткойн през януари, защо не сподели за това решениепо време на конференцията с инвеститорите?“, попита Блек.
На 8 февруари компанията на Илон Мъск обяви инвестицията си в биткойн. Курсът на първата криптовалута реагира с растеж за нов рекорд за всички времена от $ 48 000.
Брайън Брукс заяви, че инвестицията на Tesla в биткойн е едновременно вълнуваща, но и тревожна.
В същото време бившият ръководител на Службата за контрол на паричните обръщения (OCC) към американското министерство на финансите Брайън Брукс в разговор с CoinDesk коментира покупката на първата криптовалута от Илон Мъск.
„За тези, които инвестират в биткойни, това е чудесна новина. За тези, които не са замесени в това, изглежда донякъде тревожно“, коментира бившият чиновник.
Брукс подчерта, че след прилагането на новия финансов пакет, обявен от Джо Байдън, темпът на растеж на паричното предлагане ще се ускори от 25% в началото на пандемията до 40%. Това принуждава компании като Tesla и MicroStrategy да поставят резерви в първата криптовалута и притеснява тези в традиционната икономика.
„Това е лудост, нали? Ето как работи инфлацията: колкото повече активи имате, толкова по-малко ценни са те. Това обяснява защо много институции искат да имат биткойн в резерви. Това е потенциално много по-стабилен източник на стойност в дългосрочен план “, обясни той.