Суперкомпютри правят сложни изчисления, ботове с изкуствен интелект водят смислени диалози, самоуправляващи се автомобили успешно се движат из града. Технологиите са навсякъде около нас, дори и на финансовите пазари. Има алгоритмична търговия, има много полезен софтуер, който помага да се анализира пазара, но все още няма инструмент, който да посочи къде точно ще отиде пазарът и да гарантирана печалба. Без човешки контрол всички тези програми неизбежно ще загубят на пазара дори в средносрочен план, да не говорим за краткосрочен план.
Замисляли ли сте се защо суперкомпютър не може да изчисли всички фактори, влияещи върху стойността на даден актив и да анализира кога трябва да се купи и кога трябва да се продаде? Може да се изчисли коя комета ще премине Земята след 50 години или какво ще се случи с климата, ако се затопли с няколко градуса, но не може да се получи отговор колко ще струва акция на Apple или курса на биткойн през 2022 година.
Това е така, защото пазарите се контролират повече от емоциите на хората, отколкото от математиката.
Емоциите на тълпата контролират пазара
Пазарната тълпа не търгува, когато това е икономически оправдано, а когато емоциите ги карат да купуват или продават. Тя е постоянно повлияна от емоции – независимо дали е алчност или страх. Този път обаче, определено не води до пари.
Ако нормалната, естествена емоционална реакция беше печеливша, тогава всеки средностатистически търговец би имал само един проблем – къде да инвестира спечелените пари. На практика проблемът за мнозинството е различен – къде да намерят пари за попълване на депозитната си сметка, която за пореден път значително е намаляла или е напълно погълната от пазара.
Така че, действайки под въздействието на емоциите, е задънена улица. За успех само мозъкът трябва да ръководи действията на търговеца. Когато емоциите поемат контрола върху действията на търговеца, колапсът е неизбежен. Големите играчи в пазарната тълпа правят пари, но понякога самите те се държат нерационално, събитията на фондовия пазар и крипто пазара през март 2020 г. са най-новият пример за това.
Пазарът се движи поради периодично повтарящото се ирационално поведение на неговите участници. Ирационалното пък се крие извън границите на математиката, следователно, дори ако възможностите на компютрите и технологиите нарастват в пъти, ситуацията няма да се промени. Никаква математика няма да отговори на въпроса защо хората, които през февруари 2020 г. считат за голям успех да купят Биткойн на $8000, след 2 седмици ужасени го продават на $5000, въпреки че нищо от основните фактори за Биткойн не се е променило.
И най-мощният компютър ще замръзне, опитвайки се да обясни причината, поради която същите хора след няколко месеца с радост ще купуват биткойн над $10 000, а когато достигне $15 000, те ще ипотекират имоти, за да го купят.
Обяснението за провалите и загубите на пазара се крият в човешката психология
Обяснението за аномалиите, като примера по-горе, се крие в областта на психологията. Ако изучим историите за най-големите фалити и провали на известни търговци, които са загубили милиони, а понякога и милиарди долари на пазара, ще видим, че никой не е попаднал в подобна ситуация поради грешна точка на влизане на пазара или поради неправилно определяне на тренда. При тези грешки търговците могат да получат само лоша сделка или, в краен случай, поредица от такива сделки. Потъването на огромни сметки, сривът на банки и фондове поради неуспешни действия на пазара, обаче почти винаги лежат в областта на психологията.
Ако се върнем от „висшата лига“ към търговци, които търгуват на суми от няколко хиляди до няколкостотин хиляди долара, тогава ситуацията там е още по-изразена – почти всички случаи на загуба над 50% от сметката се случват поради причините за неразумните действия на търговеца.
Най-просто казано, основната причина за загубите на търговеца е неговият собствен мозък.
За да преминем от мнозинството, което губи пари на пазара, към малцинството, което прави пари на пазара, на първо място трябва да работим за решаването на този проблем. Просто като се научи да контролира емоциите си, търговецът ще е едни гърди пред останалите участници.
От една страна, задачата не е толкова трудна – да се идентифицират причините, поради които търговецът губи пари и да ги елиминира.
От друга страна, в тази ситуация човек трябва да бъде едновременно обект и субект. Това е като хирург, който прави операция сам.