Мисли на пазара – 22.01.2021 г.
Фондови пазари и икономика
Пазарите продължават да показват растеж, вдъхновени от обещанието на Байдън от 1,9 трилиона долара. за следващия пакет помощи.
Индексите се повишиха, Dow Jones отново достигна върхове, Nasdaq се покачи с 0,55%, S&P 500 затвори на 3853,07$.
Но сега виждаме спад в азиатските индекси и минус на фючърсите за S&P 500 с около 0,3%. Освен това петролът е загубил повече от 1%, златото леко се понижи.
Причини – рисковете, свързани с президентството на Байдън, се разработват.
САЩ
Всички са наясно с податливостта на Байдън към коронпсихоза и този факт веднага се прояви още със стъпването му в длъжност. Въведена бе карантина за хора, пристигащи в САЩ от чужбина. Засега това не засяга пряко икономиката, но в края на краищата той може да започне да въвежда блокировки в регионите или дори общи блокировки и това вече ще бъде удар за пазара.
Финансовият министър на САЩ Джанет Йелън намекна за възможното премахване на данъчните облекчения за богати хора и големи корпорации, както се очаква да е политиката на Байдън.
Тя каза още, че е необходимо „да се противопоставим на опитите на други страни да манипулират изкуствено обменните курсове, за да получат търговско предимство“. Йелън посочи Китай като основен стратегически конкурент на Съединените щати и заяви готовността си да „използва пълния набор от инструменти за борба с несправедливите и незаконни действия на Китай“. Тоест, възможно е обновяване на търговската война между двете държави от 2019 г.
Финансовият министър на САЩ също обеща стриктно да наложи санкции срещу Русия. Е, това изобщо не е новина, странно е да очакваме нещо друго от САЩ, дори не зависи от това кой е президентът.
Коронавирус
Има и негатив по темата за коронавируса. Първо, ситуацията в Китай се влошава, появяват се нови случаи, реакцията на властите все още не е ясна.
На второ място, има негативно отношение към ваксината – главният специалист по инфекциозни болести в Израел заяви, че ефективността на ваксината от Pfizer е два пъти по-ниска от посочената. Не напразно изпълнителният директор на Pfizer продаде своя дял още в началото. Специалистът също така говори за ниската ефективност на ваксините срещу нова мутация на коронавирус в Южна Африка.
Всичко това оказва натиск върху пазарите. В крайна сметка много инвеститори разбират ирационалността на ситуацията, когато фондовите пазари и икономиката са в различни измерения. Въпреки това не очакваме силно падане. В света има твърде много пари, както от компании, така и от физически лица и тази маса надува цените на всички активи.
Във Великобритания цените на недвижимите имоти показаха най-бързия растеж от 6 години през декември, пазарът на недвижими имоти нараства в САЩ, същото се случва и в Руската федерация. В допълнение към недвижимите имоти, премиум сегментът нараства и при почти всички стоки и инвестиционни активи.
Като препоръка за инвестиции ви съветваме, да се купуват технологични гиганти. Средносрочната перспектива остава за злато (покупка с цели над 2000) и сребро (цели между 40 и 50).
Крипто пазар
На крипто пазара, ситуацията е по-остра. Биткойнът намалява вече трети ден и спадна под 30 000. Въпреки че този пролив бързо бе изкупен, това може да не е краят на историята.
Ако се върнем над $32 000 в рамките на 24 часа, изработваме вариант, в който се връщаме в широкия диапазон $32 600-37 800, където ще има по-продължителна консолидация, с опит да се пробие $40 000. Ако не се върнем, са възможни проливи към $28 000 или $24 000 ( за да затворим отворения ГАП на СМЕ графиката ).
Но дори и в този случай не мислим, че цената ще остане там дълго време.
Всички фактори, довели Биткойн до успех през 2020 г., продължават и дори се засилват – от инфлационните очаквания, дължащи се на активната работа на „печатната машина“ до интереса на големите играчи. Никакви краткосрочни течове няма да променят тази ситуация, а просто те трябва да се използват като възможност.
Основният риск за биткойните в краткосрочен план са действията на регулаторите и други мракобеси, които могат да предизвикат паника.
Финансовият министър на САЩ Джанет Йелън вече заяви „необходимостта да се проучат начини, по които можем да намалим използването на криптовалути ( за престъпни цели ) и да се уверим, че парите не се изпират по тези канали“. Обикновено подобни твърдения не завършват добре.
Добри новини на крипто пазара
Има обаче и добри новини по темата- предложенията на бившия финансов министър Мнучин за идентифициране на собствениците на частни портфейли са замразени от администрацията на Байдън. Какво ще измислят в замяна, не се знае, но едва ли ще е по-лошо
Друга добра новина е възможността Майкъл Бар, бивш съветник на Ripple, да бъде назначен за ръководител на Службата на контролера на валутата (OCC). Повече по темата четете ТУК.
За първи път от началото на октомври страхът се върна на крипто пазара. Индексът на страха – 40 все още оставя място за по-нататъшно падане. В същото време лекува пазара, като подобрява качеството на аудиторията и прави растежа по-здравословен и по-органичен.
Приоритетният вариант за днес е възвръщаемост над 32K. Алтернатива – пролив под 30K, последван от движение в диапазона с долната граница 27-28K и от горната на 31000-31500.