От началото на есента руските банки рязко намалиха обема на златото в балансите си. Причините може да са няколко – краят на „високия“ сезон на златодобивните компании и загубите на банките поради дългосрочно съхранение на злато в трезори.
Вече втори месец руските банки продължават рязко да намаляват обема на благородните метали в своите баланси. От май до септември те бяха увеличили запасите си от 73,1 тона на почти 121 тона . През октомври обаче, запасите бяха намалени съответно с 21 тона (-22,4%), а през септември – с почти 27 тона. Благородните метали се котират по отношение на златото.
По правило златото в балансите на банките не е инвестиционен инструмент, а търговски операции със златодобивни компании.
Някои златодобивни компании работят целогодишно, но по-голямата част от работния сезон е лятото. По-скоро поради тази причина банките са натрупали метал през лятото и са започнали да го продават на едро през есента.
обяснява Алексей Зайцев, вицепрезидент на руската банка „Откритие“
Обикновено банките купуват злато от тези компании, на които отдават кредити за добив на злато. До април тази година тези компании не можеха да експортират сами метала – банките бяха основните посредници. През пролетта обаче, руското правителството реши да издаде общи лицензи на фабрики и златодобивни компании, което им даде възможност сами да изнасят благородните метали.
„Може би това е и причината банките да натрупват златни резерви през лятото и да не ги продават активно“.
Плюс това, златото нарастваше и в началото на септември вече се продаваше по 2000 долара за унция, но очевидно банките най-накрая решиха, че растежът няма да бъде безкраен и е дошло време да се фиксират приходите.
Този залог се оказа успешен – сега златото се търгува на цена от $ 1775 за унция. Може да се предположи, че постепенно интересът от страна на клиентите е намалял и банките са затворили спекулативни позиции след повишаването на цените, така че е имало спад в обемите.
„Мисля, че намаляването на запасите е временна история. Веднага след като започне възстановяването на цената на златото, банките ще се върнат към него като защитен актив “, заключи Худалов.
признава Зайцев
По-голямата част от златото, закупено на руския пазар, се препродава на Западните банки на световни пазарни цени.
Положителните форуърдни лихвени проценти на златото позволяват на банките да го държат в трезори за по-дълго време и да търсят най-добрите сделки от международни купувачи.
Но сега ставките са станали отрицателни, което прави нерентабилно за банките да държат много закупен метал в складовете в Русия.
Обикновено отнема 7-10 дни, за да се продадат златни кюлчета за износ. Оказва се, че колкото по-дълъг е периодът на препродажбата му до крайния купувач, толкова по-лоша е крайната цена спрямо спот цената на златото на световния пазар.
споделя Елена Магера, ръководител на отдела за операции с благородни метали в Совкомбанк