Още през октомври 2008 г. се появява документ от името на Сатоши Накамото, който обявява разработването на фундаментално нов финансов актив, базиран на цифрови технологии, и също така описва как функционира блокчейн и какви свойства притежава.
Това беше първата декларация за скорошната поява на блокчейн в лицето на първата криптовалута-биткойн, която подробно описва основните моменти, които представляват ключовите му свойства.
Мина време и не всички идеи бяха запазени във вида, в който Сатоши искаше да го види. Но ако ги третирате като вектор на развитие, като моменти на стремеж, тогава тези принципи няма да загубят своята актуалност.
Според Сатоши Накамото блокчейнът включва следните характеристики:
- Децентрализация;
- Анонимност;
- Сигурност и безопасност;
- Прозрачност на операциите;
- Невъзможност за заместване на информация.
Като се има предвид криптовалутата Биткойн, 10 години след нейното създаване, се забелязва следното. От гледна точка на разпределеното съхранение на информация, както и на диверсификацията на контрола върху мрежата, ситуацията се развива така, както Сатоши я видя. Мрежата е пълна с възли, има достатъчно миньори, обединени в пулове и копаещи криптовалута. Хешрейтът на мрежата постоянно поставя нови записи.
Ситуацията с анонимността е по-лоша. Да, официално първата криптовалута е анонимна и никой не вижда личните данни на собствениците на монетите по време на транзакции. Но все повече борси и портфейли изискват идентификация на клиента (процедура KYC) под предлог за борба с изпирането на пари (AML), свързана с адрес за фактуриране. И това не е единственият начин за установяване на самоличност в блокчейна.
Сигурността и безопасността се разглеждат по два начина. Що се отнася до самата криптовалута Bitcoin, надеждността на протоколите и ефективността на техническите решения, тук всичко е наред. Поне до появата на пълноценен квантов компютър.
По отношение на безопасността на потребителските средства на борсите и в портфейлите ситуацията не е толкова ясна. Новините редовно съобщават за поредния голям хак и кражба на потребителски средства за десетки милиони долари. Очевидно това се дължи на новостта на технологията, на факта, че хората все още не са свикнали с нея и правят грешки. Да се надяваме, че с времето и с развитието на технологията това ще отмине.
Структура на блоковете в блокчейн
За да разберете как работи блокчейнът, представете си купчина карти – това са блоковете. Всяка карта съдържа определена (уникална) информация, но има и прилики с други карти. Същото важи и за блоковете в блокчейна. Те се състоят от:
- Заглавни области с дата, час на създаване, размер и друга информация за услугата;
- Предишна хеш стойност;
- Собствен хеш;
- Списъчен ред „nonce“, чието съдържание се променя по произволен начин, за да се получи хеш на дадените параметри и който е само заветното число за майнери;
- Основна (полезна) информация.
Когато говорим за блокчейн биткойн, основното съдържание на блоковете ще бъдат транзакции, състоящи се от адреси, цифрови подписи, програмни кодове и суми за трансфер.