Ако внимателно прегледате промените в курса на биткойн през цялата му история, ще забележите, че всеки сериозен скок в цената е последван от също толкова сериозна корекция, след което започва нов етап на растеж. Тоест, всичко се е случило циклично – „балонът“ периодично се надува, след това се срутва, за да стане в крайна сметка още по-силен.
Колкото и да е странно, подобни движения са характерни не само за биткойните. Ако погледнете диаграмите на някои дълготрайни активи на фондовите борси, например злато, парадоксалното сходство на периодично повтарящи се етапи на растеж и спад веднага привлича вниманието. Единствената разлика е във времевите интервали.

Общоприето е, че стойността на всеки актив се формира от съотношението на предлагането и търсенето, съществуващо на пазара. Истинската причина за покачването и спада на цените обаче се крие в теорията за пазарните цикли.
Накратко, той се основава на прилагането на стандартни сценарии от маркетмейкърите:
- натрупване на актив,
- привличане на вниманието на тълпата
- вземане на печалба и изпращане на цената в район, където можете да направите втора покупка
- изтръскване на активи от „слаби ръце“.
Така в кръг. Биткойн е имал поне четири такива цикъла:
Манипулация на курса на биткойн
Как го правят? На помощ идват манипулационните схеми, разработвани на фондовите пазари от десетилетия, в които правителствата на страните, големите финансови институции и разбира се медиите играят важна роля. Обърнете внимание на новинарския фон, придружаващ всички описани етапи на възход и спад на биткойните във всеки повтарящ се цикъл. Почти винаги, първоначално, има еуфория с положителна картина, което кара тълпата да купува, а след това, когато започва изтичането, се насажда убеждението, че всичко е изчезнало и трябва да се продаде.
Фон на новините
Последният бик и последвалата корекция не бяха изключение от правилото. Спомнете си атмосферата на пазара през последните месеци на 2017 г. – хората по целия свят теглиха заеми, за да купуват биткойни, чиито курс почти безразсъдно „полетя до луната“, и това се изтръгна абсолютно навсякъде – в интернет, по телевизията, по радиото …
След това през цялата 2018 г. на пазара цареше атмосфера на отчаяние и разочарование, подхранвана от редовно появяващите се новини за борсови хакове, забраната за криптовалути, ако не в Китай, то в Индия или Корея, постоянното отлагане на разглеждането на заявленията на SEC за стартиране на биткойн-ETF и краха на курса от злодея Нобуаки Кобаяши.Сега, когато корекцията приключи и започна нов етап на растеж, от време на време се чува за тестване на биткойн фючърси на платформата Bakkt, създаване на собствена криптовалута на Facebook и други новини, които подхранват бичи настроения на пазара. Удобно, нали?
В допълнение към директната манипулация, заслужава да се спомене и вътрешна информация в кръгове, близки до маркет-мейкърите. Големите покупки или продажби на „китовете“, които научиха за предстоящите планове за движение на пазара, често се превръщаха в самия тласък, който определяше неговата посока.
FOMO на биткойн пазарите
Влиянието на психологията на тълпата също не трябва да се забравя. След всяко обръщане на възходящия тренд, изтощени от дългата крипто зима и обеднели инвеститорите, поради усещане за пропусната печалба (FOMO), бързат да купуват биткойн, чийто курс внезапно започва да излита, като по този начин продължава да го тласка в посоката, от която се нуждае маркет мейкърът.
Подобно поведение на тълпата е също толкова важен компонент на пазарните цикли, в който между другото не бива да се вижда какъвто и да е вид злонамерено намерение. В крайна сметка пазарът е създаден, за да спекулира и всички тези движения са просто необходими за органичното му съществуване. Всяка корекция дава на пазара време за почивка и възстановяване на силата си преди следващия скок нагоре.
Анализ на курса на биткойн
Като цяло, след анализ на основните причини за покачването и спада на стойността на биткойн, повечето от тях могат да бъдат идентифицирани в следните категории:
- Променливи пазарни цикли;
- Неочаквани големи пазарни покупки / продажби, които определят местната посока на курса на биткойн, както и други манипулации от маркетмейкъри;
- Значителни събития в света на криптовалутите (обмен на хакове, забрани в определени държави, трансфери на ETF решения и др.);
- „Вълни“ от негативно / положително, разпространени в медиите;
- Корелация между фондовия и криптовалутния пазар (поток „интелигентни пари“);
- Нивото на популяризиране на биткойните в света и в отделните страни (на фона на икономически проблеми, девалвация на местните валути и др.);
- Появата на пазара на нови играчи (институции, държавни агенции, регулатори) и финансови инструменти (фючърси, ETF, ETN);
- Технологични събития в основната биткойн мрежа, които влияят на броя и рентабилността на миньорите (хард форкове с разпределяне на нови независими криптовалути, наполовина, актуализации на критични протоколи и др.)