Фондацията твърди, че усилията на SEC да прилага американските закони за сигурност към това, което смята за “предимно чуждестранно поведение”, надхвърлят нейната компетентност.
Според Фондация “Tron” делото на SEC се върти около продажбата на токени Tron (TRX) и BitTorrent (BTT), за които SEC твърди, че представляват нерегистрирани предложения за ценни книжа. От Tron твърдят, че тези токени са били продавани изключително в чужбина, като са били предприети умишлени стъпки за избягване на американския пазар. Освен това фондацията твърди, че SEC не е представила доказателства, че тези токени първоначално са били предлагани или продавани на жители на САЩ.
От Tron оспориха твърдението на SEC, че последващите вторични продажби на токени на базирана в САЩ платформа представляват нерегистрирани американски ценни книжа.Твърдят, че дори SEC да е имала юрисдикция, токените да не отговарят на критериите за инвестиционни договори съгласно класификацията на ценните книжа в САЩ, както е по теста на Хауи.
Също така Tron оспори твърденията на SEC за манипулативни търговски практики и тайни плащания на известни личности, като твърди, че SEC не е предоставила конкретни доказателства и не е посочила жертви на нарушенията.
Фондацията остро критикува SEC за липсата на подробни фактически твърдения и разчитането на обобщения в подкрепа на своите съждения. Тя твърди, че делото трябва да бъде прекратено съгласно доктрината за важните въпроси – решение на Върховния съд, според което Конгресът трябва да приема закони, а не да делегира регулаторни правомощия.